Baskimaa

Küsi Pakkumist

Tutvuge värvika Baskimaaga

Baskimaa on põnev ja avastamist väärt! 

Pikk nädalalõpp kevadisel ja lihavõttepidustusi nautival Baskimaal sobib hästi nii kultuurihuvilistele, loodussõpradele, gurmaanidele kui lastega peredele, kõik leiavad siin midagi endale meelepärast.
Meie hotellid asuvad piirkonna suurimas linnas Bilbaos, kus asub ka kuulus Guggenheimi muuseum. Võib külastada kuulsat San Sebastiáni kuurortlinna, mis on valitud 2016. a Euroopa kultuuripealinnaks. Rioja piirkonnas saab tutvuda kohalike veinikeldrite toodanguga. Baskimaa on tuntud ka kui kvaliteetse siidri tootja, miks mitte veeta meeleolukas õhtu siidrimajas koos maitsva söögi-joogi ning mõnusa muusikaga. Lastele meeldivad kindlasti Bilbao Meremuuseumi eksponaadid ning Gexto Akvaariumi kirevad vee-elanikud.

Küsi Pakkumist

Värvikas Baskimaa

Baskimaa on põnev ja avastamist väärt! 

Baskimaa

Baskimaa on piirkond, mis asub kahel pool Püreneede lääneosa, moodustades Prantsusmaa ja Hispaania vahelise piiri, ja ulatudes Biskaia laheni. Ametlikud keeled on nii baski- kui hispaania keel. Baskimaa koosneb seitsmest piirkonnast, nn ajaloolisest alast. Neli piirkonda lõunas, Hispaania territooriumil, moodustavad Hegoalde (Lõuna-Baskimaa) ning kolm piirkonda kirdes, Prantsusmaa territooriumil, moodustavad Iparralde (Põhja-Baskimaa). Lõuna-Baskimaa alla kuuluvad järgmised maakonnad – Araba, Gipuzkoa, Navarra ehk Ülem-Navarra, Biskaia. Põhja-Baskimaa alla kuuluvad Alam-Navarra, Labourd, Soule. Tähtsamate linnadena võiks nimetada Bilbaod, Vitoriat ja San Sebastiáni.

Bilbao

Bilbao on oluline sadama- ja tööstuslinn, kus elab koos eeslinnadega ligi miljon elanikku. Linn asub Biskaia lahe piirkonnas, ümbritsetud kõrgetest metsadest, mägedest, viljakatest põldudest ja randadest. Siin on igaühele midagi – saab oivaliselt süüa, aktiivselt matkata ja kõrgetasemelist arhitektuuri nautida. Näide suurepärasest arhitektuurist on Bilbaos asuv maailmakuulus Guggenheimi kaasaegse kunsti muuseum ja UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Biskaia sild. Lisaks on Bilbao tuntud oma väga modernse infrastruktuuri poolest, suurepärased ühendused on kõigi suuremate linnadega.

San Sebastian

San Sebastián e. Donostia on valitud Euroopa kultuuripealinnaks 2016. Sellesse linna, mis päeval on võluv ja romantiline ning õhtul muutub elavaks ja kaasakiskuvaks, on võimatu mitte armuda. Siit leiab Michelini tärniga pärjatud restorane ja autentseid tapasebaare – see on linn inimestele, kes oskavad elu nautida. San Sebastián jaguneb tinglikult kolmeks suuremaks linnaosaks. Vanalinnas (Old Town, Parte Vieja) asub enamik mõnusaid tapasebaare, arvukalt imelise arhitektuuriga kirikuid ja lõputult poodlemisvõimalusi igale maitsele. Grosi piirkonda jääb Zurriola rand, mis on surfajate lemmik. Piirkond on eriti populaarseks saanud just noorte seas. Siin on palju spordirõivaste poode, kunstigaleriisid, endisesse tubakavabrikusse ehitatud kaasaegse kunsti muuseum Tabakalera ja kuulus konverentsikeskus Kursaal. Playa de Ondarreta rand ja pargid on mõusaks lõõgastumiseks ideaalsed kohad. Amara jääb keskusest vaid 500 m kaugusele ja on San Sebastiáni kõige uuem linnaosa. Siin asuvad linna suurimad spordikompleksid ja kaugliinide bussijaam.

Sisseostud

Tavaliselt avavad poed oma uksed 9.00-10.00 ja on kuni siestani (13.30-14.00) avatud. Õhtupoolikul on poed avatud tavaliselt alates 16.00-17.00 kuni 19.30-20.00. Suuremad ostukeskused on avatud terve päev 9.30-22.00. Suvekuudel on poed suletud ka laupäeva pärastlõunal ning pühapäeval ja riiklikel pühadel.
Suurim ostlemispiirkond Bilbaos on Gran Via, mis paikneb samanimelisel tänaval, hõlmates ka mitmeid kõrvaltänavaid. Siit leiab eksklusiivseid väikesi disainerrõivaiste-, juveeli-, kosmeetika-, jalanõude-, kodukaupade- ja gurmeetoidu kauplusi. Suurimad kaubamajad on El Corte Ingles, Opencor, Zubiarte ja El Corte Ingles Computers and Electronic. Aastaringselt toimuvad Bilbaos ka tänavaturud, mis toovad kokku hulgaliselt moehuvilisi ja antiigikaupmehi. Turul pakutakse ka audentseid Baskimaa söögikaupu. Muusika ja motosõbrad peaksid külastama Mume Music Marketit või Moto Merkat Garabia Aretoa piirkonnas Zorrotzaurres. Siin kõlab elav muusika, esitletakse erinevaid muusikariistu, on avatud mikrofon, kaubeldakse CD- ja vinüülplaatidega, toimub kirbutug.

San Sebastiánis on ostlemisvõimalused väga mitmekesised. Peamised suveniiripoed ja väiksemad butiigid asuvad vanalinnas. Keslinnas paiknevad suuremate kaubamärkide esinduspoed ja ostukeskused. Populaarseteks sisseostudeks on kohalikud tooted nagu Cantabria anšoovised, Tolosa oad, Indiazabali juust või txakoli vein. Väga hinnatud on ka kohalike kunstnike tööd, pagaritooded ja kompvekid.

NB! Lihavõttepühade ajal erinevad kaupluste lahtioleku ajad tavapärasest.

Söök ja jook

Baskimaa on paradiis igaühele, kes naudib häid sööke ja jooke. Siin on arvukalt suurepäraseid restorane, pintxo-baare ja pubisid. Pintxo on väike suupiste, mida serveeritakse nii külmalt kui soojalt. Tihtilugu on see näiteks saiaga pakutav sink, kala, köögiviljad vms. Baski köögis kasutatakse alati kvaliteetset kohalikku toorainet ja Baski kokkade oskused on tuntud terves maailmas. Hommikuti juuakse tavaliselt kohvi ja süüakse tortiljat. Kella 11 ajal võetakse kohalikus baaris kerge oode ehk hamaiketako (baski keeles tähendab see pärast ühteteist). Oode koosneb 1-2 väikesest õlust (u 0,2 liitrit) või txakoli´st, pintxo’st ning tortiljalõigust. Txakoli on on väga kuiv, kerge mulli ja madala alkoholisisaldusega kohalik valge vein. Lõunat süüakse rikkalikult ja seda saab teha väga taskukohaste hindadega. Näiteks Bilbao ja San Sebastiáni lõunarestoranides saab 12 euro eest korraliku kõhutäie ja pudeli kohalikku veini. Digestiivina juuakse Patxaranat, mis tähendab metsikut ploomi. See on laukapuu marjade maitseline liköör, mis on pärit Navarrast. Likööri valmistatakse aniisilõhnalisest alkoholist, mille sees leotatakse mõne kuu vältel laukapuu marju, kohviube ja vaniljekauna. Tulemuseks on punakaspruun magus vedelik, kangusega 25-30 %. Seda serveeritakse jääkülmalt või jääga. Baskimaal on tore tava käia seltskonnaga ühe õhtu jooksul baarist baari, võtta väike suupiste, õlu või klaas veini ja liikuda edasi järgmisesse baari. Söögikohad on enamasti hubased ja väikesed ning sageli mõne perekonna omanduses, mida pärandatakse põlvest põlve.

Transport

Bilbaos on võimalik liigelda nii bussi, trammi kui metrooga. Lisaks on hea bussiühendus suuremate linnadega.
Metrool on kaks erinevat liini ja piletihind oleneb sellest, milliseid linna tsoone te plaanite läbida. Kõige mugavam on liiklemiseks osta Creditrans transpordipass, mida müüakse vääringus 5, 10,15 eurot. Transpordipasse saab osta nii metroojaamast, trammipeatusest kui ka tubakakioskist. Müüakse ka päeva ja kuupileteid.
Bussid sõidavad tavaliselt 10-20 minutilise intervalliga hommikul 6.00 – 22.00 õhtul. Käigus on ka ööbussid, mis sõidavad R,L u kuni 2.00-2.30. Ööbussis saab samuti kasutada transpordikaarti, millega tasudes maksab sõit 0.48 eurosenti. Sularahas makstes maksab üks suund 1 euro.
San Sebastián e Donostia on keskmise suuruse ja hea planeeringuga linn ning hästi jalgsi või jalgrattaga läbitav. Samuti on olemas hästitoimiv ühistransport, millega pääseb kergesti enamike vaatamisväärsuste juurde. Kõige hõlpsam on ühistranspordiga liiklemiseks osta transpordikaart. Valikus on 9 € (kehtib 3 päeva) ja 16 € (kehtib 5 päeva) kaart. Kaarti saab osta Turismiinfost (aadress Boulevard 8) kui ka osadest hotellidest.
Vitoria-Gasteiz saab liikuda nii bussi kui trammiga. Linnas on kümme bussiliini, lisaks mitmed eriliinid ja ööbussid. Bussijaamast pääseb pea kõikjale ka jala. Lähilinnadega on samuti head ühendused. Vitoria-Gasteizt Pamplonasse maksab edasi-tagasi pilet u 15 €, Santanderi u 20 €, San Sebastiani u 15,5 €, Zaragosasse  u 16 € üks suund.

Vaatamisväärsused

Guggenheimi kaasaegse kunsti muuseum on toonud Bilbao maailmakaardile ning on üks mõjukamaid ehitisi 20. sajandi teisest poolest. Tegemist on ühe Hispaania suurima muuseumiga, mis on arhitektuurilt suurepärane kunstiteos nii seest kui väljast. Arhitekt Frank Gehryil oli hoone asukohast kindel nägemus. Muuseum avati 1997 aastal endise puidutööstuse asukohale jõe kaldal. Jõe peegeldus mängleb hoone hõbedastel seintel ja on imeline vaatepilt nii päeval kui õhtuses tulede säras. Hoone on ümbritsetud mõnusate parkide, promenaadide ja väljakutega, kus saab tutvuda mainekate kunstnike töödega. Muuseumis on mitmeid kohvikuid, Michelini tärniga pärjatud restoran, suveniiripoed. Lastemagnetiks on interaktiivsed purskkaevud. Aadress: Avenida Abandoibarra, 248009 Bilbao, metroopeatus Moyúa.

Biskaia sild oli esimene metallist transpordisild, mis pühitseti sisse 1893 aastal. Rippsild ühendab Getxo ja Portugalete linnakest ja on 2006. a kantud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja.

La Ribera Market
on üks suurimaid siseturge Euroopas. Bilbao turuhoone on vaatamisväärsus omaette. Pakutakse värsket liha, kala, juur-ja puuvilju, juustu. Saab hea ülevaate traditsioonilisest Hispaania turust ja kohalike ostlemisharjumustest. Hoones paikneb mitmeid restorane, kohvikuid ja pintxo-baare, kuhu on mõnus näiteks vihma eest peitu pugeda ja kohalikke hõrgutisi maitsta.

Plaza Nueva – Bilbao vanalinnas, Casco Viejo piirkonnas paiknev väljak, mis on päeval justkui unehõlmas ja õhtuhämaruses lööb särama. See on üheks peamiseks kohtumispaigaks kohalikele. Külastatakse ümbruses olevaid arvukaid tapasebaare ja eelkõige suheldakse sõpradega! Suurepärane koht saada osa kohalikust linnamelust ja olustikust.

Catedral de Santiago. Jalutades imelises Bilbao vanalinnas, ei jää kindlasti märkamata 14-sajandist pärit gooti stiilis suursugune Catedral de Santiago. Lisaks sisse astumisele, tasub teha jalutuskäik ka ümber kiriku ja imetleda selle omapäraseid kivifiguure.

Ria de Bilbao Maritime Museum. Mereteemaline muuseum Bilbaos, kus on 2D-kino ja eksponaadid nii sees kui väljas. Hulgaliselt tegevust lastele. Aadress Muelle Ramón de la Sota, 1.

Getxo Aquarium. Mõnus ajaveetmiskoht kogu perele. Aadress Puerto Deportivo de Getxo, Muelle de Arriluze, Bilbao.

Castle of Butron – Biskaia maakonnas asuv kaunis keskajast pärit loss, mis algselt kuulus Butronide suguvõsale. Loss paikneb imelises 35 000m2 pargis, kus kasvavad palmid ja teised eksootilised taimed. Viiekorruselise ja nelja torniga Butroni lossimüürid on 4 m paksud ja lossi pindala on 2400 m2. Loss on muinsuskaitse all ja hetkel suletud, küll aga saab lossi imetleda väljast, jalutada aias ja einestada ümberkaudsetes restoranides.

Santa Catalina majakas – saab tutvuta navigatsioonisüsteemide ajaloo ja arenguga, õppida meremärkide tähendusi. Majaka terrassil saab imetleda päikeseloojangut. Aadress: Avenida Santa Catalina, Lekeitio.

Aquarium asub San Sebastiáni sadamas, kohe vanalinna külje all. Ligi sajandi vanune muuseum on üks innovaatilisemaid kogu Euroopas. Siin on suurepäraselt eksponeeritud üle 200 mereelaniku, s.h haid, merelõvid, kilpkonnad, millimallikad. Eraldi väärib märkimist tunnelina looklev Atlandi ookeani akvaarium, kuhu sisse astudes saab ehedalt osa elust ookeanis. Paar korda nädalas (T,N,L) on võimalik näha haide, raide ja kilpkonnade söötmist.  Aquarium on avatud 10.00-20.00, pilet täiskasvanule 13 €, lapsele 6,50 €. Alla 4-aastased tasuta. Aadress: Plaza Carlos Blasco de Imaz 1.

Monte Igueldo Amusement Park
on vahva lõbustuspark San Sebastiánis nii pere suurtele kui väikestele. Siin on mitmesuguseid atraktsioone nagu Salapärane jõgi, hirmutuba, Ameerika mäed, labürint, hulgaliselt karusselle ja palju muud põnevat.
Lisainfo http://www.monteigueldo.es/atraccionesin/galeriain.html.

Sea Factory Albaola
on muuseum, kus saab tutvust teha Baskimaa laevaehituse tehnoloogiate ja ajalooga. Baskimaa laevaehituse traditsioonid ulatuvad aastasse 1563, mil esimene üleookeani vaalapüügilaev Pasaia alustas oma teekonda Baskimaalt Newfoundlandile. Laev sõitis karidele 1565 aastal Kanada vetes. 400 aastat hiljem leidsid Kanada arheoloogid laevavraki ja see on saanud UNESCO veealuse kultuuripärandi sümboliks. Muuseum asub San Sebastiani lähedal.

Vitoria-Gasteiz asuv Santa Maria Cathedral pärineb 14. sajandist ja on üks linna kõige olulisematest vaatamisväärsustest. Suurepärase arhidektuuriga vanalinnas paiknev katedraal on hiljuti renoveeritud.

Vitoria-Gasteiz

Baskimaa pealinn Vitoria-Gasteiz on väga läbimõeldud planeeringuga linn ja jala liiklemiseks igati sobiv. Siin on lugematul hulgal erinevaid arhidektuuripärleid nagu Plaza de la Virgen Blanca ehk Valge Neitsi väljak või Santa Maria katedraal. Suursuguse Santa Maria katedraali ümbrusesse jääb linna kõige vanem osa, mille keskaegsed tänavanimed nagu näiteks Seppade tänav ja Kullerite tänav, on tänini kasutusel. Vitoria-Gasteiz harmoneeruvad romantism ja väärikas viktoriaanlik arhitektuur, mille tõestuseks on kõrvuti looklevad laiad tänavad, suured pargid ja armsad õdusad nurgatagused kohvikud. Jazzisõpradele korraldatakse siin iga-aastaseid jazzifestivale, kust kindlasti ei puudu ka kohalik Baskimaa vein.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Bilbao linnaekskursioon
 • Pintxo-tuur
 • Päev La Rioja veinipiirkonnas
 • Salinas de Añana soolaväljad ja Vitoria-Gasteiz
 • San Sebastián
 • Siidrimaja külastus traditsioonilise Baskimaa õhtusöögiga

Pakume teile valiku eestikeelseid ekskursioone, mille toimumise eelduseks on vähemalt 25 osavõtjat. Kõiki ekskursioone on võimalik enne reisi Eestis ette osta! Ekskursioonide ostmiseks palun kirjutage puhkus@karol.ee või helistage 614 3087. Ekskursioone saab osta ka Baskimaale saabumise päeva hommikul toimuval infotunnil, kuid siis on kohtade arv piiratud. Soovitame ekskursioonid ette osta! Infotunni ajal saab ekskursioonide eest tasuda ainult sularahas.
NB! Ekskursioonimarsruudid ja hinnad on esialgsed ja võivad enne reiside algust muutuda.

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt