Letojanni, Sitsiilia

Küsi Pakkumist

Letojanni, Sitsiilia

Itaalia väikeküla atmosfäär kilomeetrite pikkusel liivarannal

Letojannis ootab teid ehe itaaliapärane puhkus ning kaks ja pool kilomeetrit liiva-kiviklibust randa!

Enamik Letojanni hotelle asub ranna vahetus läheduses, rand jääb teisele poole sõiduteed! Letojanni romantilise rannapromenaadi ääres leidub mitmeid heatasemelisi kalarestorane. Ööelu Letojannis ei ole. Letojanni hinnatase on soodsam kui Taorminas.

Sihtkoha eelised:

 • Ehe kohalik kuurort
 • Pikk liiva-kiviklibune rand ja rannapromenaad
 • Hea transpordiühendus lähedalasuvate linnadega

Reisikorraldaja: Aurinko

Küsi Pakkumist

Letojanni, Sitsiilia

Itaalia väikeküla atmosfäär kilomeetrite pikkusel liivarannal

Üldinfo

Rannad
Letojanni rannajoon on 2,5 km pikk. Laugjalt sügavneva merepõhjaga rand on liiva-kiviklibune. Rannal on nii tasulised kui tasuta ribad. Tasulistes randades maksab rannatool sõltuvalt persioodist ühele inimesele 4–10 €. Augustis on hinnad kõige kõrgemad. Rannal on dušid ja riietuskabiinid ning mõned restoranid. Saab rentida kanuud ja pedaalipaati.
U 4 km kaugusel paiknevale Taormina Isola Bella rannale saab sõita liinibussiga.

Sisseostud
Taormina stiilsed kauplused lausa meelitavad sisseoste tegema.
Tüüpiliseks sitsiiliapäraseks ostuks on kindlasti erinevad tikanditega tooted, mida müüakse peatänav Corso Umbertol paiknevates pisikestes ja stiilsetes kauplustes.
Messinas ja Catanias on kauplusi veel rohkem ning hinnatase soodsam.
Reisilt ostetakse sageli kaasa Sitsiilia keraamikat – taldrikuid, vaase jms. Loomulikult tasub reisilt tulles oma lähedasi rõõmustada kohalike maitsvate juustu-, pasta- ning veinisortidega. Turistide hulgas eriti populaarseks veinisordiks on näiteks mandlivein või portvein Marsala. Sitsiiliast tuuakse kaasa ka oliive, oliivõli, martsipani, salaami vorsti ning muidugi kvaliteetseid Itaalia rõivaid ja kingi.
Taormina kauplused on avatud E-L 9/10-13 ning 16-21/22. Enamik kauplusi on avatud ka pühapäeva hommikuti ja õhtuti. Suuremates linnades nagu näiteks Catanias, Messinas ja Palermos, on paljud kauplused esmaspäeva hommikuti suletud.
Letojanni turg toimub üks kord kuus, 21.kuupäeval. Taormina turg töötab kolmapäeva hommikuti, Naxoses laupäeva hommikupoolikul u kell 9-13. Taormina turuplatsiks on via Dionisio Primo tänav ning selle lähiümbrus, Naxoses Strada Sevizio Alberghiero tänav Recanati linnaosas. Turul müüakse kõikvõimalikke kaupu alates rõivastest, kingadest ning kangastest kuni puu- ja köögiviljadeni.
U 120 km kaugusel paiknevast Sicilia Outlet Villagest saab osta itaalia disainerite moeloomingut. Siin on ka lai valik spordikaupu. Outleti kauplused on avatud iga päev kell 10-20/21.

Restoranid ja ööelu
Letojanni rannarestoranides tasub proovida eelkõige värskeid mereande.
Letojannis ööelu ei ole. Kohalikud armastavad rannatänaval jalutada ning tänavakohvikutes möödakäijaid silmitsedes aega veeta. Mõnedes baarides mängitakse õhtuti ka elavat muusikat.

Kohalikud söögid ja joogid.
Populaarseimad eelroad on:

 • mõõkkala viilud ehk carpaccio di pesce spada, serveeritakse küüslaugu-, oliivi- või sidrunimarinaadis
 • suitsetatud mõõkkala viilud ehk pesce spada affumicato, serveeritakse sidruni ja oliivõliga
 • praetud riisipallid ehk arancini, valmistatakse erineva täidisega ( raguu e lihakaste, mozzarella, tomatid, oad, seened või baklažaan)Eelroogadest tasuks proovida ka erinevaid pastasid – nt sardiinikastmes, tomati, kappari, Ricotta juustu või suvikõrvitsaga. Pasta con nero di seppin kastmele lisatakse värviks tindikala musta nestet.

Põhiroogadena pakutakse enamasti mereande. Tuntuim kala on mõõkkala, mida grillitakse – alla griglia või serveeritakse täidetud rullidena – involtini di pesce spada. Loomulikult ei piirdu mereandide valik vaid mõõkkalaga, kindlasti tasub proovida ka sardiine, tuunikala, krevette ja kaheksajalga.
Sitsiilia köök on paljuski mõjutatud araablaste toiduvalmistamiskultuurist ja seetõttu on road parajalt maitsestatud, nt. kasutatakse safranit, muskaati, kaneeli.
Dessertidest on armastatuimad Riccota juustuga täidetud kook ehk cassata siciliana; magus mandliküpsetis ehk pasta di mandorle ja Ricotta juustu täidisega vahvlirullid.
Nagu teistes Vahemeremaades nii ka Sitsiilias, nauditakse toidu kõrvale veini – tuntuimad valged veinid on Donnafugata, Corvo ja Etna Doc ja punastest veinidest nt. Settesoli, Corvo ja Torre Salsa. Ka majaveinid on reeglina kvaliteetsed, kuid soodsama hinnaga.
Kohvi kõrvale sobivad hästi grappa, Montenegro, Amaro Averna või Limoncello.

Aktiivne puhkus
Letojanni rannapromenaad sobib suurepäraselt nii jalutamiseks kui sportimiseks. Umbes 4 km kaugusel paikneval Isola Bella saarel on suurepärased sukeldumis- ja snorkeldamistingimused.
GolfIl Picciolo Golf Club on Il Picciolo Golf Club on 18-rajaline golfväljak Letojannist u 40 km kaugusel.
Jalgrattarent. Letojanni rannapromenaadil on jalgrattarent Biciclo. Letojanni maastik on tasane, kuid Taormina või 10 km kaugusel paikneva Forza d’Agro küla suunas liikudes muutuvad teeolud raskemaks ning esineb kõrguserinevusi. Spetsiaalseid jalgrattateid ei ole.
Sukeldumine ja snorkeldamine. Piirkonnas on head sukeldumisvõimalused. PADI litsentsiga sukeldumiskeskus Taormina Diving Center korraldab Taormina ranniku lähistel sukeldumisretki niii algajaile kui edasijõudnuile. Saab osaleda ka sukeldumiskursustel või u 40 minutit vältaval madalas vees toimuval proovisukeldumisel. Capo Taormina ja Isola Bella saare lähistel on paarkümmend 5-45 meetri sügavust sukeldumiskohta. Sukeldumisretked väljuvad u 10 km kaugusel paiknevast Naxoses sadamast. Sukeldumine koos varustuse rendiga maksab u 50 eur, öösukeldumine u 55 eur.

Vaatamisväärsused
Sitsiilia saare peamiseks vaatamisväärsuseks on muidugi Etna vulkaan, kuulsad on ka Ristiisa filmi võttepaigad lähedalasuvas Savoca külas.
Catania on kuulus barokkstiilis kirikute jt hoonete poolest.

Taormina vaatamisväärsused
Üheks Taormina tähtsamaks vaatamisväärsuseks on 3 saj eKr asutatud, osaliselt kaljusse raiutud kreeka-rooma teater ehk Teatro Greco. Roomlased laiendasid kreeka teatrit ning 3 sajandil pKr toimusid siin muuhulgas gladiaatorite võitlused. Siin leiavad ka tänapäeval aset mitmesugused sündmused – näidendid, moeetendused, kontserdid, filmifestivalid. Enamik üritusi toimub suvel. Teatrist avanevad suurejoonelised vaated Etna mäele ning allolevale Naxose lahele.

Taormina linnapargis, giardino pubblicos, on üle 200 erineva troopilise taime ning vaateplatvormid.

Piazza del Duomo väljaku tähtsaimateks vaatamisväärsusteks on 15st sajandist pärit Katedraal ning barokkajastust pärit purskkaev. Nagu paljud teised tolleaegsed Sitsiilia kirikud, on ka Duomo iseloomuliku kindluse-laadse arhitektuuri ja sakilise katusejoonega ning pühendatud Bari Püha Nikolaosele. Kirikul on renessansistiilis sissekäik, siseinterjöör esindab aga enamasti gooti stiili.

Kunagise vana Rooma linna keskel, Palazzo Corvaja lähedal paikneb roomlaste Odeon – väike teater, kus leidsid aset tolleaegsele koorekihile mõeldud teatri- ja muusikaetendused. La Naumachiast ehk roomlaste spordiväljakust on alles ainult varemed.

Taormina värviküllase ajaloo ilmselt üks tähtamaid sümboleid on Palazzo Corvaja – arhitektuuriliselt on see segu araabia, normanni ja gooti ajastutest. Tüüpilise araabiapärase kandilise vormiga torn, mille ehitustraditsioon olevat alguse saanud kuubiku-kujulisest Kaaba kivist pühas Meka linnas. Araablased ehitasid selle 11. sajandil osaks linna kaitsemüüridest. Normannid lisasid 13ndal sajandil tornile ühe tiiva ning kaunistasid mõningate suurepäraste kunstiteostega. Hispaanlased lisasid teise tiiva ning 15nda sajandi alguses sai Palazzo Corvajast Sitsiilia parlamendihoone. Hoone tänapäevane nimi tuleneb ühe linna tähtsaima aadlipere nimest, kellele maja kuulus ajavahemikus 1538-1945. 20.saj esimesel poolel sai hoonest piirkonna vaeste perede peavari ning lagunes. Peale II MS aga maja taaskord renoveeriti ning 1960.a kerkis juurdeehitus kohalike turismibüroode tarvis. Tänapäeval paikneb siin ka Sitsiilia kunsti- ja rahvakultuuri muuseum.

Palazzo dei Duchi di Santo Stefano ehk gooti palee on 14.-15. sajandil Hispaania päritolu hetsogi paleeks ehitatud hoone. Tänapäeval toimub siin erinevaid kunstinäitusi. 14.-15 sajandist on pärit ka endine kloostrihoone Badia Vecchia. 15.sajandist pärit vanas Sant Agostino kirikus töötab linnaraamatukogu.

Mida külastada

Palermo
Palermo (it.: Palermo; sitsiilia keeles: Paliermu või Paliemmu) – Sitsiilia pealinn Vahemere rannikul. Kõige kiiremini kasvav linn mitte ainult Sitsiilias vaid kogu Itaalias. Pealinna elanikkond (eeslinnadega) moodustab rohkem kui 1,1 mln inimest.
Palermo on imeliste kultuurimälestistega linn, mille ajalugu ulatub peaaegu kolme tuhande aasta tagusesse aega, kui foiniiklased selle rajasid.
See on kõige enam turistide poolt külastatav linn Sitsiilias. Mitmeid aastaid oli Palermo pealinnaks ja Sitsiilia kuningriigi sadamalinnaks. Sadamat nimetati Zizo´ks. Linn arenes koos teiste Sitsiilia iidsete linnadega nagu Solunto ja Mozia. Kreeklased nimetasid linna Panormos („kogu sadam“). Aastatel 535 kuni 831 oli Panormos osa Ida-Rooma keisririigist. Seejärel sattus saar saratseenidest araablaste kätesse, kes muutsid mitmed templid mošeedeks. Palermost sai üks kõige ilusam moslemite linn maailmas, jäädes alla ainult Bagdadile. Veel tänapäevalgi eksootiline mauretaanlaste ja normannide stiilide segunemine hispaania barokiga lisab linnale suursugusust ja muudab selle kordumatuks. Linnas on palju monumente, kuninglikke paleesid ja pühamuid. Palermo aitab teil eemalduda XXI sajandi sekeldustest, külastada kaugeid kirikuid ja linnaturgu, vaadata iidseid mosaiike. Linnas on mitmeid ehitisi, mis meenutavad araablaste, normannide ja burboonide valitsemist. Arhitektuuri pärliks on võimas normannide kuningapalee Palatino kabel, kus seisab normanni kuningate Rogerite marmorist troon ja laes ripuvad kipsist stalaktiidid (iseloomulikud islami kunstile).

1127. aastal ehitatud San Giovanni degli Eremiti kirik on suurepärane kooslus normanni ja araabia arhitektuuristiilidest. VI sajandil püstitati linna Katedraal, kus porfüürist sarkofaagidest magavad igavest und normannide kuningad. Linnas on imeilus Pretoria plats, La Martorana kirik ja teised baroki stiilis mälestised.

Etna
Catania lähedal asub Etna, mis on kõige kõrgem vulkaan Euroopas (3340 m). Vulkaani jalami ümbermõõt on umbes 160 km ja kraatri nõlvadel asub enam kui 200 külgkraatrit. Etna on üks aktiivsemaid vulkaane maailmas. Andmed Etna kohta ulatuvad tagasi müüdiaega, kuid vulkaanina on see üsna noor: Etna tõusis merest umbes 2,5 mln aastat tagasi. Arvatakse, et esimest korda Etna purskas 2 mln aastat tagasi.

Etna kõrgus muutub nagu ka paljude teiste vulkaanide oma. Praegu ulatub selle tipp 3340 m merepinnast, kuid sada aastat tagasi oli see 30 m kõrgem. Vulkaan muudab kuju, kuna mitmete purskamiste tulemusena kukuvad vulkaanide tipud kokku ja alles jäävad ainult lohud või hiidkraatrid ning kõrvale moodustuvad uued tipud.

Etna võimsad väljapurskamised on registreeritud 475 ja 396 a. e.m.a., 812 ja 1169 a. ja XIV sajandil. 1669 aastal Etna lõhenes tipust jalamini, välja pursatud miljonid tonnid laavat hävitasid Catania linna ja selle lähiümbruse. Väikesed ja suured pursked hävitavad põllumaid ja külasid. XX sajandil purskas vulkaan aastatel 1949, 1971, 1983, 1992 ja 2000. Võiks tunduda, et see pole just kõige parem koht elamiseks, kuid Etna nõlvad on ühed kõige tihedamini asustatud kohad Sitsiilias.

Vulkaani nõlvasid niisutavad allikad ning vulkaanituhk aitab kaasa üllatavalt viljarikka pinnase tekkimisele. Aasta jooksul võib siin korjata kuni viis juurviljasaaki, väga hästi kasvavad puuviljapuud ja viinamarjapuud. Alumistel nõlvadel võrsuvad viinamarjaistandused ja pistaatsiapuud, pidevalt loovutades kohta õunapuudele ja kirsipuudele. Ülevalpool haljendavad tamme-, kastani-, pähkli- ja pöögisalud. Veelgi kõrgemal on näha ainult alpitaimi. Maas on igavene lumi. Vanasti transporditi Etna tippudest lund Rooma, kus sellest valmistati jäätist.

Siracusa
Siracusa asub Joonia mere idapoolsel rannikul. See on üks kõige tuntum antiikse kultuuri keskustest, võimas meretagune kreeklaste koloonia. Siracusa loodi 7 sajandil e.m.a. ja veel türann Helioni aegadel sai sellest õitsev vahemeremaa linn. Just selles linnas 3 sajandil e.m.a. matemaatik Archimedes avastas hüdrostaatika seaduse ning jooksis paljalt õue hüüdes „heureka!“. Selles „tuhande lõhna ja lille“ linnas elas pikka aega filosoof Platon. Kõige rohkem meelitab ligi turiste arhailine vanalinn (UNESCO maailmapärandi objekt), mis asub Ortigia saarel. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate, hispaania baroki stiilis kirikute, katedraali ja Aretusi allikaga, mille korval kasvab papüürus. Kindlasti tasub külastada arheoloogiaparki. Seal künka nõlval näete 5 sajandist e.m.a. pärit kreeka teatrit, kus deklameeris oma luuletusi Euripidesisiklikult, lisaks Latomia del Paradiso kivimurd ja koobas „Dionysose kõrv“.

Euryalus palee, mis on kõige tähtsam säilinud vana kreeka kaitseehitis. Samuti on säilinud Apollon´i ja Archimedes´e templite varemed.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Etna ja Taormina
 • Palermo ja Monreale
 • Lipari ja Vulcano
 • Agrigento ja Piazza Armerina
 • Stromboli ja Panarea
 • Sürakuusa
 • Segesta Erice
 • Tundmatu Sitsiilia

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt