Naxos, Sitsiilia

Küsi Pakkumist

Naxos, Sitsiilia

Külalislahke väikelinn Naxos

Naxose suureks plussiks on laugelt sügavaks minev merepõhi, mis sobib hästi väikeste lastega peredele. Lisaks sellele püsib siinsetes varjulistes lahesoppides merevesi soe veel hilissügiselgi. Läbipaistva veega Naxose lahes on mida vaadata- sukeldumishuvilised saavad nautida veealuseid vaatamisväärsusi, paadiga võib sõita näiteks Grotta Azzurrasse ehk helesinisesse merekoopasse. Naxose rannatänaval saab proovida hõrgutavaid mereande.

Naxose lähiümbruse lopsakas loodus ja vaheldusrikas maastik sobivad hästi jalgsimatkadeks. Jalutusretke sihtpunktiks võib võtta näiteks piltilusa naaberlinna Taormina.

Sihtkoha eelised:

 • Ehe Sitsiilia väikelinna atmosfäär
 • Lauge merepõhjaga rand sobib hästi lastega peredele
 • Huvitav ekskursiooniprogramm

Reisikorraldaja: Aurinko

Küsi Pakkumist

Naxos, Sitsiilia

Külalislahke väikelinn Naxos

Üldinfo

Rannad
Naxose suureks plussiks on laugelt sügavaks minev merepõhi, mis sobib hästi väikeste lastega peredele. Lisaks sellele püsib siinsetes varjulistes lahesoppides merevesi soe veel hilissügiselgi. Naxose kauneimad liivarannad paiknevad keskuse lähedal.
Rannas on nii tasuta kui tasuline lõik. Tasuta rannaosas puuduvad toolid ja varjud. Tool ja vari maksavad u 10-14 € (hinnad on randades erinevad). NB! Kaljustes piirkondades on vees merisiilikud, mistõttu tasuks kaasa võtta ujumisjalatsid.

Sisseostud
Naxoses on palju väikeseid rõiva- ja kingakauplusi ning iganädalane turg. Enamik Naxose kauplusi paikneb rannatänaval ning via Nazionale ja Umberto tänavatel. Keskusest väljas paiknevad kingakauplused Impronta, Tutto Scarpe ja Planeta Scarpe ning supermarket I Gabbiani.
Naxose turg toimub Recanati linnaosas strada Sevizio Alberghiero tänaval laupäeva hommikupoolikul u kell 9–13. Müüakse rõivaid, kingi, kangaid, puu- ja juurvilju ning palju muud. Turul tasub ka tingida, kuigi Itaalias ei pruugi see alati tulemusi anda. Turul tuleks taskuvaraste suhtes ettevaatlik olla.
Taormina linnas on suurem sisseostuvalik, kuid hinnatase on kõrgem kui Naxoses. 
Parim ja soodsaimate hindadega kaubavalik on suuremates linnades – Catanias ja Messinas, kuhu saab sõita bussi ja rongiga. Suuremates linnades on osa kauplusi esmaspäeva hommikuti suletud.

Restoranid ja ööelu
Naxose sadamapiirkonnas ja rannatänaval leidub mitmeid häid ja mõnusa atmosfääriga restorane. Kindlasti tasub proovida värskeid mereande.
Naxoses erilist ööelu ei ole. Õhtuti istutakse rannatänav Lungomare restoranides, mille väiterrassidel on mõnus mereõhku hingata ja möödakäijaid silmitseda. Recanati linnaosas, via Jannuzzo tänaval paikneb noorte hulgas populaarne välidiskoteek Marabù, mis on avatud juulist oktoobrini T-P  23.30-04.00. Piletihind u 25 €, sisaldab ühte jooki.

Kohalikud söögid ja joogid.
Populaarseimad eelroad on:

 • mõõkkala viilud ehk carpaccio di pesce spada, serveeritakse küüslaugu-, oliivi- või sidrunimarinaadis
 • suitsetatud mõõkkala viilud ehk pesce spada affumicato, serveeritakse sidruni ja oliivõliga
 • praetud riisipallid ehk arancini, valmistatakse erineva täidisega ( raguu e lihakaste, mozzarella, tomatid, oad, seened või baklažaan).Eelroogadest tasuks proovida ka erinevaid pastasid – nt sardiinikastmes, tomati, kappari, Ricotta juustu või suvikõrvitsaga. Pasta con nero di seppin kastmele lisatakse värviks tindikala musta nestet.

Põhiroogadena pakutakse enamasti mereande. Tuntuim kala on mõõkkala, mida grillitakse – alla griglia või serveeritakse täidetud rullidena – involtini di pesce spada. Loomulikult ei piirdu mereandide valik vaid mõõkkalaga, kindlasti tasub proovida ka sardiine, tuunikala, krevette ja kaheksajalga.
Sitsiilia köök on paljuski mõjutatud araablaste toiduvalmistamiskultuurist ja seetõttu on road parajalt maitsestatud, nt. kasutatakse safranit, muskaati, kaneeli.
Dessertidest on armastatuimad Riccota juustuga täidetud kook ehk cassata siciliana; magus mandliküpsetis ehk pasta di mandorle ja Ricotta juustu täidisega vahvlirullid.
Nagu teistes Vahemeremaades nii ka Sitsiilias, nauditakse toidu kõrvale veini – tuntuimad valged veinid on Donnafugata, Corvo ja Etna Doc ja punastest veinidest nt. Settesoli, Corvo ja Torre Salsa. Ka majaveinid on reeglina kvaliteetsed, kuid soodsama hinnaga.
Kohvi kõrvale sobivad hästi grappa, Montenegro, Amaro Averna või Limoncello.

Aktiivne puhkus
Taormina ja Naxose piirkond sobib ülihästi jalutamiseks ja matkamiseks, kuigi arvestada tuleb kindlasti kõrgusvahedega, sest maastik on mägine. Jalgsi võib kõndida näiteks u 500 m kõrgusel paiknevasse Castelmolasse, 250 m kõrgusel paiknevasse Taormina linna, mereäärsesse Mazzarosse või Naxosesse. Matkaradade kohta kaarte paraku saadaval ei ole.

Ümbruskonnaga tutvumiseks võib rentida jalgratta, mis maksab u 9 €/3 tundi või 13 € päev. Enamasti nõutakse ka deposiiditasu u 60 € väärtuses. Lapseistmeid ja ratturiikvreid siin ei ole. Maastikujalgratta või mootorratta saab rentida firmast Sicily by Car, aadressiga via Recanati. Mootorrattarent maksab u 40 € päev. Rentnik peab olema vähemalt 21 aastane ja omanud juhiluba vähemalt 1 aasta.
Ratsutamine. Naxose keskusest u 2 km kaugusel mööda via Pietraneret minnes jõuab Le Club Pietre Nere väikese ratsabaasini, mis on avatud T-P kell 08:00-13:00 ning peale siestat jälle 15:00-18:30. 10st hobusest mõned sobivad algajatele ja mõned kogenud ratsutajatele. Hommikupoolikul toimuvad ratsaretked ka loodusesse, hind 20 u €/t. Ajad tuleb ette broneerida.
Tennis. Naxoses saab tennist mängida klubis Lemon Sporting Club, aadressil Via Consolare Valeria 140. Klubis on 3 tehismuru ja 1 kõva kattega tenniseväljak.
Sukeldumine. Piirkonnas on head sukeldumisvõimalused. Naxoses paikneb näiteks Diving Center Capo Taormina. Taormina Dive Sicily sukeldumiskeskuse leiab Mazzaro rannapiirkonnast. Sukeldumine koos varustuse rendiga maksab u 50 eur, öösukeldumine u 55 eur.
Golf. Il Picciolo Golf Club on 18-rajaline golfväljak Taormina ja Naxose lähedal.
Väikeses Naxose pargis, via Stracina tänaval, saab minigolfi mängida ja kardiga sõita.  Kardiraja vanuse alampiir on 10 a.

Vaatamisväärsused
Naxose peamisteks vaatamisväärsusteks on arheoloogiline ala ning selle juures paiknev muuseum. Väljakaevamiste käigus on leitud tõendeid justnimelt Naxoses paiknenud esimesest kreeklaste asulast Sitsiilia saarel, mis pärineb 8 sajandist e.Kr. Arheoloogilisel alal võib näha kunagiste templite ning elurajoonide alusmüüre. Sügisel on siin kena jalutada, sest varemed paiknevad sidruni-, õli-, ja viigipuude roheluses.

Naxoses on mitmeid kirikuid, näiteks linna kaitsepühakule Santa Maria Raccomandatale pühendatud kirik jpt.

Taormina vaatamisväärsused
Üheks Taormina tähtsamaks vaatamisväärsuseks on 3 saj eKr asutatud, osaliselt kaljusse raiutud kreeka-rooma teater ehk Teatro Greco. Roomlased laiendasid kreeka teatrit ning 3 sajandil pKr toimusid siin muuhulgas gladiaatorite võitlused. Siin leiavad ka tänapäeval aset mitmesugused sündmused – näidendid, moeetendused, kontserdid, filmifestivalid. Enamik üritusi toimub suvel. Teatrist avanevad suurejoonelised vaated Etna mäele ning allolevale Naxose lahele.

Taormina linnapargis, giardino pubblicos, on üle 200 erineva troopilise taime ning vaateplatvormid.

Piazza del Duomo väljaku tähtsaimateks vaatamisväärsusteks on 15st sajandist pärit Katedraal ning barokkajastust pärit purskkaev. Nagu paljud teised tolleaegsed Sitsiilia kirikud, on ka Duomo iseloomuliku kindluse-laadse arhitektuuri ja sakilise katusejoonega ning pühendatud Bari Püha Nikolaosele. Kirikul on renessansistiilis sissekäik, siseinterjöör esindab aga enamasti gooti stiili.

Kunagise vana Rooma linna keskel, Palazzo Corvaja lähedal paikneb roomlaste Odeon – väike teater, kus leidsid aset tolleaegsele koorekihile mõeldud teatri- ja muusikaetendused. La Naumachiast ehk roomlaste spordiväljakust on alles ainult varemed.

Taormina värviküllase ajaloo ilmselt üks tähtamaid sümboleid on Palazzo Corvaja – arhitektuuriliselt on see segu araabia, normanni ja gooti ajastutest. Tüüpilise araabiapärase kandilise vormiga torn, mille ehitustraditsioon olevat alguse saanud kuubiku-kujulisest Kaaba kivist pühas Meka linnas. Araablased ehitasid selle 11. sajandil osaks linna kaitsemüüridest. Normannid lisasid 13ndal sajandil tornile ühe tiiva ning kaunistasid mõningate suurepäraste kunstiteostega. Hispaanlased lisasid teise tiiva ning 15nda sajandi alguses sai Palazzo Corvajast Sitsiilia parlamendihoone. Hoone tänapäevane nimi tuleneb ühe linna tähtsaima aadlipere nimest, kellele maja kuulus ajavahemikus 1538-1945. 20.saj esimesel poolel sai hoonest piirkonna vaeste perede peavari ning lagunes. Peale II MS aga maja taaskord renoveeriti ning 1960.a kerkis juurdeehitus kohalike turismibüroode tarvis. Tänapäeval paikneb siin ka Sitsiilia kunsti- ja rahvakultuuri muuseum.

Palazzo dei Duchi di Santo Stefano ehk gooti palee on 14.-15. sajandil Hispaania päritolu hetsogi paleeks ehitatud hoone. Tänapäeval toimub siin erinevaid kunstinäitusi. 14.-15 sajandist on pärit ka endine kloostrihoone Badia Vecchia. 15.sajandist pärit vanas Sant Agostino kirikus töötab linnaraamatukogu.

Mida külastada

Palermo
Palermo (it.: Palermo; sitsiilia keeles: Paliermu või Paliemmu) – Sitsiilia pealinn Vahemere rannikul. Kõige kiiremini kasvav linn mitte ainult Sitsiilias vaid kogu Itaalias. Pealinna elanikkond (eeslinnadega) moodustab rohkem kui 1,1 mln inimest.
Palermo on imeliste kultuurimälestistega linn, mille ajalugu ulatub peaaegu kolme tuhande aasta tagusesse aega, kui foiniiklased selle rajasid.
See on kõige enam turistide poolt külastatav linn Sitsiilias. Mitmeid aastaid oli Palermo pealinnaks ja Sitsiilia kuningriigi sadamalinnaks. Sadamat nimetati Zizo´ks. Linn arenes koos teiste Sitsiilia iidsete linnadega nagu Solunto ja Mozia. Kreeklased nimetasid linna Panormos („kogu sadam“). Aastatel 535 kuni 831 oli Panormos osa Ida-Rooma keisririigist. Seejärel sattus saar saratseenidest araablaste kätesse, kes muutsid mitmed templid mošeedeks. Palermost sai üks kõige ilusam moslemite linn maailmas, jäädes alla ainult Bagdadile. Veel tänapäevalgi eksootiline mauretaanlaste ja normannide stiilide segunemine hispaania barokiga lisab linnale suursugusust ja muudab selle kordumatuks. Linnas on palju monumente, kuninglikke paleesid ja pühamuid. Palermo aitab teil eemalduda XXI sajandi sekeldustest, külastada kaugeid kirikuid ja linnaturgu, vaadata iidseid mosaiike. Linnas on mitmeid ehitisi, mis meenutavad araablaste, normannide ja burboonide valitsemist. Arhitektuuri pärliks on võimas normannide kuningapalee Palatino kabel, kus seisab normanni kuningate Rogerite marmorist troon ja laes ripuvad kipsist stalaktiidid (iseloomulikud islami kunstile).

1127. aastal ehitatud San Giovanni degli Eremiti kirik on suurepärane kooslus normanni ja araabia arhitektuuristiilidest. VI sajandil püstitati linna Katedraal, kus porfüürist sarkofaagidest magavad igavest und normannide kuningad. Linnas on imeilus Pretoria plats, La Martorana kirik ja teised baroki stiilis mälestised.

Etna
Catania lähedal asub Etna, mis on kõige kõrgem vulkaan Euroopas (3340 m). Vulkaani jalami ümbermõõt on umbes 160 km ja kraatri nõlvadel asub enam kui 200 külgkraatrit. Etna on üks aktiivsemaid vulkaane maailmas. Andmed Etna kohta ulatuvad tagasi müüdiaega, kuid vulkaanina on see üsna noor: Etna tõusis merest umbes 2,5 mln aastat tagasi. Arvatakse, et esimest korda Etna purskas 2 mln aastat tagasi.

Etna kõrgus muutub nagu ka paljude teiste vulkaanide oma. Praegu ulatub selle tipp 3340 m merepinnast, kuid sada aastat tagasi oli see 30 m kõrgem. Vulkaan muudab kuju, kuna mitmete purskamiste tulemusena kukuvad vulkaanide tipud kokku ja alles jäävad ainult lohud või hiidkraatrid ning kõrvale moodustuvad uued tipud.

Etna võimsad väljapurskamised on registreeritud 475 ja 396 a. e.m.a., 812 ja 1169 a. ja XIV sajandil. 1669 aastal Etna lõhenes tipust jalamini, välja pursatud miljonid tonnid laavat hävitasid Catania linna ja selle lähiümbruse. Väikesed ja suured pursked hävitavad põllumaid ja külasid. XX sajandil purskas vulkaan aastatel 1949, 1971, 1983, 1992 ja 2000. Võiks tunduda, et see pole just kõige parem koht elamiseks, kuid Etna nõlvad on ühed kõige tihedamini asustatud kohad Sitsiilias.

Vulkaani nõlvasid niisutavad allikad ning vulkaanituhk aitab kaasa üllatavalt viljarikka pinnase tekkimisele. Aasta jooksul võib siin korjata kuni viis juurviljasaaki, väga hästi kasvavad puuviljapuud ja viinamarjapuud. Alumistel nõlvadel võrsuvad viinamarjaistandused ja pistaatsiapuud, pidevalt loovutades kohta õunapuudele ja kirsipuudele. Ülevalpool haljendavad tamme-, kastani-, pähkli- ja pöögisalud. Veelgi kõrgemal on näha ainult alpitaimi. Maas on igavene lumi. Vanasti transporditi Etna tippudest lund Rooma, kus sellest valmistati jäätist.

Siracusa
Siracusa asub Joonia mere idapoolsel rannikul. See on üks kõige tuntum antiikse kultuuri keskustest, võimas meretagune kreeklaste koloonia. Siracusa loodi 7 sajandil e.m.a. ja veel türann Helioni aegadel sai sellest õitsev vahemeremaa linn. Just selles linnas 3 sajandil e.m.a. matemaatik Archimedes avastas hüdrostaatika seaduse ning jooksis paljalt õue hüüdes „heureka!“. Selles „tuhande lõhna ja lille“ linnas elas pikka aega filosoof Platon. Kõige rohkem meelitab ligi turiste arhailine vanalinn (UNESCO maailmapärandi objekt), mis asub Ortigia saarel. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate, hispaania baroki stiilis kirikute, katedraali ja Aretusi allikaga, mille korval kasvab papüürus. Kindlasti tasub külastada arheoloogiaparki. Seal künka nõlval näete 5 sajandist e.m.a. pärit kreeka teatrit, kus deklameeris oma luuletusi Euripidesisiklikult, lisaks Latomia del Paradiso kivimurd ja koobas „Dionysose kõrv“.

Euryalus palee, mis on kõige tähtsam säilinud vana kreeka kaitseehitis. Samuti on säilinud Apollon´i ja Archimedes´e templite varemed.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Etna ja Taormina
 • Palermo ja Monreale
 • Lipari ja Vulcano
 • Agrigento ja Piazza Armerina
 • Stromboli ja Panarea
 • Sürakuusa
 • Segesta Erice
 • Tundmatu Sitsiilia

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt