Paphos

Küsi Pakkumist

Paphos

Põnevad vaatamisväärsused ja mitmekesised puhkusevõimalused

Tänu legendile merevahust sündinud armastusejumalanna Aphroditest, kes just Paphose lähistel kaldale astus, sai linnast kultuspaik juba ammustel aegadel. Rooma ülemvõimu aegu oli Paphos Küprose saare pealinnaks.

Tänapäeval meelitavad inimesi siia kristallselge veega lahesopid, meeldiv atmosfäär ja mitmekesised puhkamisvõimalused. Linn jaguneb kaheks osaks: nn Kato Paphos (Lower Paphos) ehk linna mereäärne osa, kus asuvad linna tähtsaimad ajaloolised vaatmisväärsused ja jahisadamaga kuurordikeskus ning Ktima (Upper Paphos) ehk Paphose tegelik linnaeskus. Ktima linnaosa on massiturismist suhteliselt puutumatuks jäänud, seega saab siin nautida kohalikku elu-olu, suurepäraseid restorane ning kaunist koloniaalarhitektuuri.
Paphos on arheoloogiliselt Küprose kõige olulisem piirkond. Kogu linn kuulub Unesco maailmapärandi nimekirja ning üks siinseid huviobjekte on kindlasti hästisäilinud ankiiksete mosaiikidega Dionysose maja. Linnas on bütsantsi-, arheoloogia-ja etnograafiamuuseum. Paphose sadamast u 2,5 km lääne poole jäävad nn kuningate kaljuhauad. Antiik- Kreeka ühe tähtsaima pühapaiga – Aphrodite templi varemed paiknevad Paphosest vaid u 16 km idas.

Sihtkoha eelised:

 • Mõnusa atmosfääriga kuurortlinn
 • Enamik hotellivalikust sobib hästi perepuhkuseks
 • Lähiümbrusse jäävad mitmed saare tähtsaimatest kultuurimälestistest

Reisikorraldaja: Aurinko

 

Küsi Pakkumist

Paphos

Põnevad vaatamisväärsused ja mitmekesised puhkusevõimalused

Üldinfo

Paphosel on u 70 000 elanikku.

Aktiivne puhkus
Golf. Paphose maakonnas on ühtekokku neli 18-rajalist golfiväljakut.
Jalgrattarent. Paphoses on mitmeid jalgrattarendi firmasid. Hind u 10-12 €/päev, mis tihti sisaldab ka kiivrit ja jalgrattalukku. Renditakse ka lasterattaid ning turvatoole ning korraldatakse jalgrattaretki. Otseselt jalgrattasõiduks mõeldud teid ei ole väga palju, kuid turismiinfost saab soovituslikke marsruute küsida.
Kardisõit. Kardisõidurajad paiknevad Aliathon Village hotelli taga. Alla 7-aastastele lastele on eraldi kardirada. Avatud iga päev aprillist oktoobri lõpuni ajavahemikus 9:00-19.00/20.00. Hind u 17 €/6 min, u 30 €/30 min, 7-12-aastastele lastele 15 €/6 min, u 28 €/30 min, 3-7-aastastele lastele u 8 €/10 min.
Matkamine. U 50 km kaugusel Paphosest, Aphrodite kümblemispaiga läheduses, on mitmeid märgistatud matkaradu – 7 km pikkune Aphrodite ja 7,5 km pikkune Adonise rada, 2,5 km pikkune Smigies ja 3 km pikkune Pissourumouttis. Kõik matkarajad saavad alguse Smigies’e piknikualalt, mis paikneb Neo Chorio külast 2,5 km läänes. Sinna saab argipäeviti sõita liinibussiga. Bussid käivad 10 korda päevas Polise külla ning sealt edasi 7 korda päevas minibussiga Aphrodite kümblemispaiga juurde. Matkaradade kaarte saab Küprose turismiinfost.
Troodose mägedes, Küprose keskosas, on 4 märgistatud matkarada – Artemis 7 km, Atalante 14 km, Kaledonia 3 km ja Perséphone 3 km. Saadaval on ka matkaradade kaardid.
Minigolf. Aliathon Village hotelli taga paikneb ka minigolfi rada. Avatud aprillist oktoobri lõpuni. Hind u 6,90 €, alla 12-aastastele lastele 4,90 €.
Ratsutamine. George Ranch’i nimeline ratsabaas paikneb Paphosest 16 km Coral Bay suunas. Hind u 35 €/tund, hinnas sisaldub kiiver. Edasi-tagasi transfeer maksab u 10 €.
Sukeldumine ja snorkeldamine. Sukeldumiskohti on siin arvukalt ning nähtavus üldiselt hea. Veealuse maailma varjus on palju erinevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi, muuhulgas laevavrakke. Hind koos varustusega on u 50 €, 5 sukeldumise hind kokku u 184 €. Neljapäevase PADI Open Water -algkursuse hind on u 460 €, edasijõudnute kursus maksab u 340 €. Snorkeldamisvarustust saab osta supermarketitest, kvaliteetsemat kaupa aga spordipoodidest ja sukeldumiskoolidest.
Tennis. Tennist saab mängida mitmetes Paphose rannahotellides. Enamasti on see mõeldud oma hotelli klientidele, mõned pakuvad ka külastajatele väljastpoolt hotelli. Hind alates 10 €/tund.
Veepargid. Paphoses paikneb Aphrodite Water Park.Küprose suurim veepark Fasouri Watermania paikneb Limassoli lähistel. Paphosest on sinna kolm korda nädalas bussitransfeer, mis maksab 35 € täiskasvanu ning 19 € laps. Hinnad sisaldavad nii transfeeri kui veepargi piletit.

Rannad
Paphoses on mitmeid kirka ja selge veega randu. Sadamapiirkond on enamasti kivine, munitsipaalrannas on ka liivariba.
Hotellide esised rannad on avatud kõikidele külastajatele. Rannatool ja vari maksavad u 2,50 €/ tükk.
Geroskipou rand jääb kuurortpiirkonnast 3,5 km kaugusele. Siin on kohvik, tavern, laste mänguväljak ning väike lõbustuspark.
U 10 km kaugusel paiknevates Coral Bay ja Corallia liivarandadel saab suvekuudel tegeleda erinevate veespordialadega.

Apteek ja arstiabi
Apteek. Paphose rannapromenaadil ning Apostolou Pavlou tänaval on mitmeid apteeke. Apteegi tunneb ära rohelise risti järgi. Apteekides müüakse lisaks ravimitele ka kosmeetikat, lastetoitu ja mähkmeid. Apteegid on enamasti avatud E-L 08:30-13:30 ning pealelõunal uuesti 16:00-19:00, oktoobris 15:00-18:00. Valveapteegi nimi on kirjas kõikide apteekide ustel.
Arst. Arsti juurde on tarvis kaasa võtta isikut tõendav dokument, kindlustus, reisivoucher. Arstiabi eest tuleb kohapeal kas sularahas või kaardiga maksta. Tervisekindlustuse olemasolul saab Eestisse tagasi jõudes tšekkide alusel arstiabile kulutatud raha tagasi (visiiditasu, ravimitšekid, transport arsti juurde).
Allpool loetelu inglise keelt kõnelevaid Paphose arste:

 • Iasis Clinic (Voríou Ipírou tänav 8, Paphos) on avatud aastaringselt. Tel: 26 848 484. Kliinikus on eriarstid, saab teha analüüse.
 • Dr. Chris Marangos, valvetelefon 99 382 055, helistada saab 24 h ööpäevas.
 • Dr. Andreas Antoniades (Pindou tänav 1, Ülem-Paphos). Tel: 26 947 900 Nina-, kurgu-, kõrvaarst.
 • Dr.Lenia Efthymiou (Neofytou Nikolaidi tänav, Kolosseon Court, 3. korrus, Ülem-Paphos). Tel: 26 946 863. Hambaarst.

EU ravikindlustuskaardiga saab abi ainult Paphose keskhaiglas (Pafos General Hospital) ja vaid tõsiste haigusjuhtumite puhul. Kui tervisekindlustust ei ole, saab samuti Paphose haiglasse vastuvõtule minna. Visiiditasu on 10 €.

Hea teada
Elekter. Vajalik adapter, mille saab laenutada kas hotelli vastuvõtust (osades hotellides tasuline) või osta supermarketist (hind umbes 3 eurot).
Helistamine. GSM võrk toimib. Kõne kohalikule mobiilile ja Eestisse maksab sõltuvalt teie mobiilioperaatorist u 0,06 €/min, vastuvõetav kõne 0,0137 €/min. Sõnumi saatmine 0,024 € sõnum. Andmeside 0,06 € MB.
Raha ja krediitkaardid: rahaühik on euro. Krediitkaardid, nagu Visa ja EuroMaster on laialt kasutusel pealinnas ja kuurortides. Väiksemates kohvikutes ja külapoodides eelistatakse sularaha.

Küprose köök

Küprose köögis on segunenud Kreeka, Türgi ja Lähis – Ida parimad maitseelamused. Viljakas pinnas ja soodne kliima on siinse köögi väljakujunemise soodsad tegurid.

Meze ( mezedes) – on parim viis mitmekesise ja maitsva küprose köögiga tutvust teha. Meze koosneb 10-20, mõnikord enamastki roast, võib valida liha/ kala-meze või mõlemad ( Cyprus meze). Kõigepealt serveeritakse külmad eelroad, dipikastmed, salatid, leib ning seejärel tuuakse lauda soojad road. Meze nautimiseks tasuks kindlasti aega varuda ja külluslikult kaetud laud sobib pigem õhtusöögiks. Liha-meze maksumus, olenevalt kohast, on 15-20€, sega-meze 15-20€ ja korralik kala-meze 25-35€.

Valik küprose köögi roogasid :
Moussaka ahjuvorm ( kartul, baklažaan, hakkliha, beshamel kaste)
Makarónia fournu ehk hakkliha-makaronivorm
Kupépia(dolmades) ehk riisi-hakkliha täidisega viinamarjalehed
Keftédes ehk ürtidega maitsestatud lihapallid
Sheftalia ehk grillitud loomalihavorstid
Suvlaki ehk lihavarras
Suvla ehk vardas küpsetatud lammas,kana
Stifado ehk liha-sibulahautis
Psitó ehk ahjus küpsetatud liha kartulitega
Kleftiko ehk ahjulammas
Afelia ehk veinis hautatud sealiha
Avgolémono supa ehk muna-sidrunisupp kanaleemes (lihavõtete eriroog)
Hiroméri ehk maitsestatud sink
Lunza suitsusink
Pasturmas ehk armeenia loomalihavorst
Horiatiki ehk kreeka salat (Küprosel kapsaga, ilma oliivideta)
Halumi juust, serveeritakse grillituna
Tahini so seesamiseemnetest-õlist tehtud maitsestatud dipikaste
Talaturi(tzatziki) so jogurtist,kurgist,küüslaugust valmistatud dipikaste
Hummus so kikkhernetest,õlist valmistatud dipikaste
Taramosalata kalamarjast,jogurtist,õlist valmistatud dipikaste

Küpros on kuulus oma heade veinide poolest. Magus dessertvein Commandaria on maailma vanim nimeliselt tuntud vein. Seda valmistatakse siin ühel ja samal traditsioonilisel meetodil juba keskajast saati. Arvatakse, et Küprose päritolu viinamarju on ajast aega kasututatud ka šampanja ja madeira veini valmistamisel.
Tänu kuivale ja kuumale kliimale küpsevad küprose viinamarjad kiiresti ja nende suhkrusisaldus on kõrge. Seetõttu võivad kohalikud veinid, võrreldes teiste euroopa veinidega, olla tunduvalt magusamad.
Punastest veinidest on populaarseimad nt. Semeli, Ktyima Mallia, Olympus, Ino, Domaine d´Ahera.
Valged kuivad veinid : Nefeli, Mantinia, Palomino, Vasiliko.
Valged poolkuivad veinid: Thisbe ja Alkion.
Rosé veinid: Cabernet Rosé ja Coeur de Lion

Mõnedes Küprose mägikülade leidub pisikesi veinikeldreid, kus toodetud veine peetakse eriti kvaliteetseks. Näiteks võiks siikohal tuua Agios Amrosiose ökoveine Ambelida ja Agravani ning Kilani külas toodetud veine – Agia Mavra ja Kiladi.Küprosel valmistatakse ka suurepäraseid brändisid nagu näiteks Five Kings ( üle 20.a. ). Pisut magusamad on Anglias ning Napoleon. Brändist segatakse ka populaarset kohalikku aperitiivi – Brändy Sour.Küprose hele õlu Keo on saanud mitmeid rahvusvahelisi auhindu.
Kohvi serveeritakse Küprosel, nii, nagu ka Kreekas või Türgis väikestes tassides, kuhu valmistamise käigus lisatakse suhkur. Ilma suhkruta kohv on „sketto”, magus – „métrio” ja väga magus-„kliki”.

Transport ja liiklus
Buss. Paphoses on hea bussiühendus kohaliku linnakeskuse ja kuurortpiirkonna vahel (buss nr. 610). Kesklinna bussipeatus paikneb turu lähedal. Bussiga nr. 611 saab kuurortpiirkonnast veeparki ja Geroskipou randa. Buss nr. 615 sõidab kuurordist Coral Bay randa. Kesklinnast saab liinibussiga sõita Polise külla, kust edasi saab Aphrodite kümbluspaika. Päevapilet (kehtib kuni 21.00) 1,50 €/suund, peale 21.00 hind 2,50 €. Müüakse ka nädalapileteid, lastele soodustused.
Paphose ja Limassoli vahet sõidavad InterCity bussid. Piletihind on 4 €/suund, edasi-tagasi 7 €. Bussisõit Paphosest pealinn Nicosiasse maksab 7 €/suund, edasi-tagasi 13 €. Paar korda päevas sõidab liinibuss ka Paphose lennujaama ning kuurortpiirkonna vahet. Takso saab tellida hotelli, miinimumtasu on 8 €. Sõit kuurordist linna keskusesse maksab u 8 €, Coral Baysse 17-20 €, Limassoli u 65 €. Suurtesse taksodesse mahub kuni 6 inimest. Nende taksode hind on veidi kallim. Travel & Express marsruuttaksodega saab teha ka pikemaid sõite. Taksosõit Paphosest Limassoli maksab u 9,50-11€, Nicosiasse u 20,40-23 €, Paphose lennujaama on u 12,40-14,20 €. Travel Express takso tuleks ette tellida u tund enne sõidu algust ning enne kella 17.00. Paphoses võtab marsruuttakso peale hotellist ja toob tagasi hotelli. Taksosõit tavalise taksoga lennujaama maksab u 30 €/suund ning öisel ajal u 35 €/suund.

Vaatamisväärsused

Curium
Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200.a. e. Kr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide, mida võib näha nii Küprosel kui paljude teiste riikide muuseumites. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.

Petra tou Romiou – Afrodite sünnipaik
Saare lõunarannikul asub looduslikult kaunis lahesopp, mis on tuntud Afrodite sünnipaigana. Legendikohaselt sündis just siin merevahust Kreeka mütoloogia ilu- ja armastusejumalanna … usutakse, et kui südaööl teatud arv kordi meres asuva kivi ümber ujuda, säilitatakse igavene noorus …

Troodose mäemassiiv
Saare üks kaunimaid looduslikke piirkondi-kaunid seedripuusalud, idüllilised mägikülad ja ligi 20 erinevat matkarada, mis annavad suurepärase võimaluse tutvuda Küprosega väljaspool rannikuäärseid turismipiirkondi. Siin asub ka saare kõrgeim tipp Olympos, mis paikneb 1951 m kõrgusel üle merepinna. Troodose rüpest leiab veinikülad Omodos, Kilani, Laneia, kus saab proovida ja kaasa osta nii veine kui ka Küprose kangemat jooki – zivaniat.

Kykko klooster
Klooster on rajatud 11. sajandil ning paikneb ligi 1318 m kõrgusel Troodose mägedes. Küproslaste japks on see üks tähtsamaid religioosseid keskusi, kuhu saabub aastaringselt palju palverändureid. Siin alustas oma vaimulikuelu hilisem Küprose vabariigi president Makarios III, kelle viimane puhkepaik asub u 3 km kloostrikompleksist läänes. Kykkos on võimalik näha suurepäraseid bütsantsi ikoone, külastada muuseumit ja nautida selle paiga erilist atmosfääri. Kindlasti tasub meeles pidada, et kirikutesse-kloostritesse minekuks tuleb sobivalt riietuda.

Akamas
Piirkond saare lääneosas, millega on põnev tutvuda näiteks džiibisafari käigus. Teid ootavad kurvilised mägiteed, huvitav loodus, kilpkonnarannik Lara Bay ning Afrodite kümbluspaik. Ringsõidu vältel avanevad mägede vahelt ka kaunid merevaated.

Lefkara
See on käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milaano katedraali altarikaunistused. Kuulsatetel lefkara pitsidel on lausa oma nimetus – „lefkaritika”. Lefkaras tasub külastada ka Püha Risti kirikut, käsitöömuuseumi ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.

Veepargid
Fassouri Watermania on suurim ja populaarseim veepark, mis asub Limassoli lähistel. Park töötab aprillist oktoobrini, vastavalt ilmastikuoludele võivad konkreetsed avamise-sulgemise kuupäevad muutuda. Veepark on avatud oktoobris T,R,L,P 10.00 -17.00. Pilet täiskasvanule 30 €, lapsele 17 € (kuni 12-aastasele), alla 3. a sissepääs tasuta. Aphrodite veepark on sümpaatne veepark Paphose rannapiirkonnas, kus on erinevaid huvitavaid atraktsioone. Pilet täiskasvanule 30 €, lapsele (kuni 12-aastasele) 17 €, alla 3. a sissepääs tasuta. Veepark on septembris-oktoobris avatud iga päev 10.00-17.00.
Agia Napa veeparki peetakse suurimaks temaatiliseks veepargiks Euroopas, põhirõhk kujunduses on antiik-Kreekal. Veepargi atraktsioonivalik on väga rikkalik. Park on avatud 10.00-17.00 ja kõrghooajal 10.00-18.00. Piletihind täiskasvanule 38 € ja lapsele (kuni 12-aastasele) 24 €. Kõikides veeparkides on arstiabipunkt, vetelpäästjad, erinevad söögikohad, seifirendi võimalus.

 

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Küprose kaks palet – (Nicosia ja Põhja-Küpros)
 • Rahvusõhtu Demokritose tavernis
 • Troodose mäed
 • Dziibisafari Akamase poolsaarel või troodose mägedes

Pakume teile valiku eestikeelseid ekskursioone, mille toimumise eelduseks on 20 osavõtjat. Juhul, kui soovijaid on vähem, siis on võimalik minna võõrkeelsetele ekskursioonidele. Nende toimumispäevad, hinnad ja marsruut võivad eestikeelsest ekskursiooniprogrammist erineda. Kohapeal saab ekskursioonide eest maksta ainult sularahas eurodes. Lastele vanuses 2-12. a kehtib soodustus kuni 50%. NB! Ekskursioonide hinnad ja programm võivad hooaja vältel muutuda. Täpsem info Aurinko reisiesindajatelt kohapeal!

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt