Cefalù, Sitsiilia

Küsi Pakkumist

Cefalù, Sitsiilia

Sümpaatne Sitsiilia väikelinn Cefalù

Cefalù kuurortlinnas tuksub Sitsiilia süda – elu kulgeb siin kiirustamata omas rütmis. Sümpaatse väikelinna kenal liivarannal saab päikest ja merd nautida hilissügiseni. Vanalinna hubastes restoranides ja vinoteekides saab nautida Türreeni mere värsked ande ja Sitsiilia vulkaanilise pinnase viinamarjadest valminud veine.

Keskaegsed teerajad viivad meid Cefalù armsale keskväljakule- piazza Duomole, kus paikneb bütsantsiaegsete kullatud mosaiikide poolest tuntud majesteetlik Duomo katedraal. Cefalù teiseks sümboliks on ligi 300 m üle merepinna kõrguv La Rocca mägi, mille jalamil see tüüpiline Sitsiilia linnake oma igapäevast elu elab. Madonie looduspark pakub põnevaid matka- ja jalgrattaradu aktiivse puhkuse sõpradele.

Saare põhjarannikul paiknev Cefalù jääb pealinn Palermost vaid 74 km kaugusele. Pealinn Palermo on kui hiigelsuur kindluste, paleede ning kirikute varakamber, mille kunstiajaloost pakatavatel tänavatel kõndides võib näha baroki, renessansi ning teiste ajastute arhitektuuripärle.

Sihtkoha eelised:

 • Ümbruses on palju põnevaid vaatamisväärsusi
 • Hea restoranivalik
 • Kevadel ja sügisel ei ole kuurort turistidest nii ülerahvastatud kui kesksuvel
 • Merevesi on soe veel ka septembris ja oktoobris

Reisikorraldaja: Aurinko

Küsi Pakkumist

Cefalù, Sitsiilia

Sümpaatne Sitsiilia väikelinn Cefalù

Üldinfo

Rannad
Linnakeskuses on heleda liivaga rand. On lamamistoolide ja varjudega tasuline rand (hind 10 €/2 tooli ja vari). Rannas on ka baarid, dušid ja riietuskabiinid. Lainemurdja lähistel on pisike ning armas tasuta rand.
Merevesi on kevadel pikalt jahe, kuid hilissügiselgi veel soe. Kaljustel randadel võib olla merisiilikuid, soovitame kanda ujumisusse.
Suvekuudel renditakse rannas pedaalipaati ja skuutrit, on võimalik tegeleda ka veesuusatamisega.
NB! Oktoobrikuus osades randades enam teenuseid ei pakuta.

Sisseostud
Tähtsamad ostukohad asuvad via Roma peatänaval  ja vanalinnas, corso Ruggiero tänava piirkonnas. Kaasa ostetakse moerõivaid, keraamikat ja kauneid ning maitsvaid martsipaniküpsetisi. Hinnatase võrreldes teiste Sitsiilia kuurortpiirkondadega on üsna soodne. Kauplused on avatud T-L 9:00-13:00 ja 17:00-20:00, esmaspäeviti ainult pärastlõunati. Mõned kauplused töötavad ka pühapäeva õhtuti. Turg toimub laupäeviti La Rocca mäe tagusel alal.

Restoranid ja ööelu
Cefalu vanalinnas leidub mitmeid heatasemelisi restorane, eriti Via Vittorio Emanuele- ja via C.O. di Bordonaro tänavatel. Siinsed mõnusa atmosfääriga restoranid on tuntud eelkõige heade mereandide poolest.

Cefalu ööelu ei ole eriti aktiivne ning diskoteegid on avatud vaid kesksuvel. Õhtuti võib istuda Lungomare G. Giardina rannatänava ning via G. Matteoti tänava pubides ja baarides.

Kohalikud söögid ja joogid. 
Populaarseimad eelroad on:

 • mõõkkala viilud  ehk carpaccio di pesce spada, serveeritakse küüslaugu-, oliivi- või sidrunimarinaadis
 • suitsetatud mõõkkala viilud ehk pesce spada affumicato, serveeritakse sidruni ja oliivõliga
 • praetud riisipallid ehk arancini, valmistatakse erineva täidisega ( raguu e lihakaste, mozzarella, tomatid, oad, seened või baklažaan)Eelroogadest tasuks proovida ka erinevaid pastasid – nt sardiinikastmes, tomati, kappari, Ricotta juustu või suvikõrvitsaga. Pasta con nero di seppin kastmele lisatakse värviks tindikala musta nestet.

Põhiroogadena pakutakse enamasti mereande. Tuntuim kala on mõõkkala, mida grillitakse – alla griglia või serveeritakse täidetud rullidena – involtini di pesce spada. Loomulikult ei piirdu mereandide valik vaid mõõkkalaga, kindlasti tasub proovida ka sardiine, tuunikala, krevette ja kaheksajalga.
Sitsiilia köök on paljuski mõjutatud araablaste toiduvalmistamiskultuurist ja seetõttu on road parajalt maitsestatud, nt. kasutatakse safranit, muskaati, kaneeli.
Dessertidest on armastatuimad Riccota juustuga täidetud kook  ehk cassata siciliana; magus mandliküpsetis ehk pasta di mandorle ja Ricotta juustu täidisega vahvlirullid.
Nagu teistes Vahemeremaades nii ka Sitsiilias, nauditakse toidu kõrvale veini – tuntuimad valged veinid on Donnafugata, Corvo ja Etna Doc ja punastest veinidest nt. Settesoli, Corvo ja Torre Salsa. Ka majaveinid on reeglina kvaliteetsed, kuid soodsama hinnaga.
Kohvi kõrvale sobivad hästi grappa, Montenegro, Amaro Averna või Limoncello.

Aktiivne puhkus
Cefalù üheks sümboliks on ligi 300 m üle merepinna kõrguv La Rocca mägi, kus saab ka matkata. Retk Cefalùst Diana templi juurde, Rocca kindluse juurde ja tagasi kestab u 1,5-2 tundi. Pikemaid jalutuskäike ning ratsaretki saab teha ka Madonie looduspargi radadel. Kahjuks puuduvad siinsete matkaradade kohta kaardid, samuti ei korraldata matku giidi juhendamisel. Madonie ratsaretki saab Cefalùs tellida  firmast SHT.
Scooter for Rent aadressil via Vittorio Emmanuele 57,  rendib maastikujalgrattaid. Rendihind alates 10 €/päev. Saab laenutada ka mopeede, alates 35 €/päev/50 cm3 ja mootorrattaid alates 66 €/päev/200cm3. Rendihinnas sisaldub ka kiiver, sest selle kandmine sõidu ajal on kohustuslik.
Mopeedirent alates 14. a ja mootorrattarent alates 21. a Bike Zone  – maastikujalgrataste rent alates 20 €/päev, kiiver hinnas. Bike Zone korraldab ka rattaretki.
Cefalù veespordiklubides saab rentida pedaalipaati, veesuuski, snorkeldamis- ja sukeldumisvarustust.
Sicilia Divers sukeldumiskeskus on avatud suvekuudel Kalura hotellis. 1 sukeldus maksab u 45 €, 2 sukeldust u 65 €, varustus 15 €. Sukeldumine toimub laevast, on võimalik tellida ka erinevaid individuaalkursusi. Sukeldumiskeskus on avatud kuni 31.10 P-R.Täpsem info www.sicilia-divers.com
Suvekuudel saab tegeleda ka snorkeldamisega, väljasõit 20 €/ühele inimesele (retk toimub vähemalt 4 osalejaga). Varustuse rent u.12 €/päev Kalura Sport rendib ka veesuuski ja vesijalgrattaid www.hotel-kalura.com.  NB! Hinnad võivad muutuda!
Tennist saab mängida Kalura hotelli väljakul, hind u 6,50 €/tund, valgustusega väljakul 7,50 €/tund, varustuse rent 1,50 €.
Santa Lucia Le Sabbie d´Oro hotellis on samuti tenniseväljak.

Vaatamisväärsused Cefalus ja selle lähiümbruses

 • Duomo katedraal
  Vanalinnas paiknev uhke normanniaegne katedraal rajati 1131.a, kuid seda on aja jooksul muudetud. Kaksiktornid lisati sakraalehitisele 1471.a, 2003. a toimusid kiriku siseruumides renoveerimistööd. Kirik on külastajatele avatud iga päev
 • La Rocca mägi
  Vanalinna taga 300 m üle merepinna kõrguv mägi, kus saab muuhulgas ka matkata. Ülevalt avaneb vapustavalt kaunis vaade alla merele ja Cefalu linnale. Mäeküljel asuvad ka vana kindluse müürid ja u 500 eKr rajatud Diana templi varemed
 • Lavatoio mediovale ehk keskaegne pesula paikneb Vittorio Emanuele tänaval
 • San Stefano barokk-kirik (Purgatorio) corso Ruggiero tänaval on külastajatele avatud episoodiliselt
 • Madonie looduspark
  See ligi 40 000 ha suurune park on olnud looduskaitseala alates aastast 1989. Siin asuvad ka mitmed traditsioonilised külad ja paik on eriti kaunis kevadises roheluses ja lillemeres. Madonie piirkonnas saab ka matkamas käia.

Mida külastada

Palermo
Palermo (it.: Palermo; sitsiilia keeles: Paliermu või Paliemmu) – Sitsiilia pealinn Vahemere rannikul. Kõige kiiremini kasvav linn mitte ainult Sitsiilias vaid kogu Itaalias. Pealinna elanikkond (eeslinnadega) moodustab rohkem kui 1,1 mln inimest.
Palermo on imeliste kultuurimälestistega linn, mille ajalugu ulatub peaaegu kolme tuhande aasta tagusesse aega, kui foiniiklased selle rajasid.
See on kõige enam turistide poolt külastatav linn Sitsiilias. Mitmeid aastaid oli Palermo pealinnaks ja Sitsiilia kuningriigi sadamalinnaks. Sadamat nimetati Zizo´ks. Linn arenes koos teiste Sitsiilia iidsete linnadega nagu Solunto ja Mozia. Kreeklased nimetasid linna Panormos („kogu sadam“). Aastatel 535 kuni 831 oli Panormos osa Ida-Rooma keisririigist. Seejärel sattus saar saratseenidest araablaste kätesse, kes muutsid mitmed templid mošeedeks. Palermost sai üks kõige ilusam moslemite linn maailmas, jäädes alla ainult Bagdadile. Veel tänapäevalgi eksootiline mauretaanlaste ja normannide stiilide segunemine hispaania barokiga lisab linnale suursugusust ja muudab selle kordumatuks. Linnas on palju monumente, kuninglikke paleesid ja pühamuid. Palermo aitab teil eemalduda XXI sajandi sekeldustest, külastada kaugeid kirikuid ja linnaturgu, vaadata iidseid mosaiike. Linnas on mitmeid ehitisi, mis meenutavad araablaste, normannide ja burboonide valitsemist. Arhitektuuri pärliks on võimas normannide kuningapaleePalatino kabel, kus seisab normanni kuningate Rogerite marmorist troon ja laes ripuvad kipsist stalaktiidid (iseloomulikud islami kunstile).

1127. aastal ehitatud San Giovanni degli Eremiti kirik on suurepärane kooslus normanni ja araabia arhitektuuristiilidest. VI sajandil püstitati linna Katedraal, kus porfüürist sarkofaagidest magavad igavest und normannide kuningad. Linnas on imeilus Pretoria plats, La Martorana kirik ja teised baroki stiilis mälestised.

Etna
Catania lähedal asub Etna, mis on kõige kõrgem vulkaan Euroopas (3340 m). Vulkaani jalami ümbermõõt on umbes 160 km ja kraatri nõlvadel asub enam kui 200 külgkraatrit. Etna on üks aktiivsemaid vulkaane maailmas. Andmed Etna kohta ulatuvad tagasi müüdiaega, kuid vulkaanina on see üsna noor: Etna tõusis merest umbes 2,5 mln aastat tagasi. Arvatakse, et esimest korda Etna purskas 2 mln aastat tagasi.

Etna kõrgus muutub nagu ka paljude teiste vulkaanide oma. Praegu ulatub selle tipp 3340 m merepinnast, kuid sada aastat tagasi oli see 30 m kõrgem. Vulkaan muudab kuju, kuna mitmete purskamiste tulemusena kukuvad vulkaanide tipud kokku ja alles jäävad ainult lohud või hiidkraatrid ning kõrvale moodustuvad uued tipud.

Etna võimsad väljapurskamised on registreeritud 475 ja 396 a. e.m.a., 812 ja 1169 a. ja XIV sajandil. 1669 aastal Etna lõhenes tipust jalamini, välja pursatud miljonid tonnid laavat hävitasid Catania linna ja selle lähiümbruse. Väikesed ja suured pursked hävitavad põllumaid ja külasid. XX sajandil purskas vulkaan aastatel 1949, 1971, 1983, 1992 ja 2000. Võiks tunduda, et see pole just kõige parem koht elamiseks, kuid Etna nõlvad on ühed kõige tihedamini asustatud kohad Sitsiilias.

Vulkaani nõlvasid niisutavad allikad ning vulkaanituhk aitab kaasa üllatavalt viljarikka pinnase tekkimisele. Aasta jooksul võib siin korjata kuni viis juurviljasaaki, väga hästi kasvavad puuviljapuud ja viinamarjapuud. Alumistel nõlvadel võrsuvad viinamarjaistandused ja pistaatsiapuud, pidevalt loovutades kohta õunapuudele ja kirsipuudele. Ülevalpool haljendavad tamme-, kastani-, pähkli- ja pöögisalud. Veelgi kõrgemal on näha ainult alpitaimi. Maas on igavene lumi. Vanasti transporditi Etna tippudest lund Rooma, kus sellest valmistati jäätist.

Siracusa
Siracusa asub Joonia mere idapoolsel rannikul. See on üks kõige tuntum antiikse kultuuri keskustest, võimas meretagune kreeklaste koloonia. Siracusa loodi 7 sajandil e.m.a. ja veel türann Helioni aegadel sai sellest õitsev vahemeremaa linn. Just selles linnas 3 sajandil e.m.a. matemaatik Archimedes avastas hüdrostaatika seaduse ning jooksis paljalt õue hüüdes „heureka!“. Selles „tuhande lõhna ja lille“ linnas elas pikka aega filosoof Platon. Kõige rohkem meelitab ligi turiste arhailine vanalinn (UNESCO maailmapärandi objekt), mis asub Ortigia saarel. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate, hispaania baroki stiilis kirikute, katedraali ja Aretusi allikaga, mille korval kasvab papüürus. Kindlasti tasub külastada arheoloogiaparki. Seal künka nõlval näete 5 sajandist e.m.a. pärit kreeka teatrit, kus deklameeris oma luuletusi Euripidesisiklikult, lisaks Latomia del Paradiso kivimurd ja koobas „Dionysose kõrv“.

Euryalus palee, mis on kõige tähtsam säilinud vana kreeka kaitseehitis. Samuti on säilinud Apollon´i ja Archimedes´e templite varemed.

Küsi Pakkumist

Valik ekskursioone:

 • Etna ja Taormina
 • Palermo ja Monreale
 • Lipari ja Vulcano
 • Agrigento ja Piazza Armerina
 • Stromboli ja Panarea
 • Sürakuusa
 • Segesta Erice
 • Tundmatu Sitsiilia

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt