Malta üldinfo

Küsi Pakkumist

Malta

Elegantne tänapäev ajaloo tiivasahinas

See on reis, kus saate kogeda nii linna- kui rannapuhkust. Malta on saar, kus saavad kokku vahemerelise rannapuhkuse ja euroopaliku linnapuhkuse paremad pooled. Ajaloolised vaatamisväärsused ja vilgas ööelu, külluslikud kultuurielamused ja ostuvõimalused – väiksele Maltale mahub palju !
Malta on justkui Vahemeremaade kultuuride sulatuskatel, kus võib kohata tuttavlikku nii siit kui sealt.

Kristallikirkad veed kutsuvad sukelduma ja snorkeldama ning vahelduv loodusmaastik matkaradadele. Valletta linn on Johanniitide Ordu poolt rajatud barokne meistriteos, mis kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Linna kitsad tänavad on ääristatud mitmete põnevate ajalooliste mälestusmärkide ja kunstiteostega.

Hotellidest on lühike maa saare kaljustele randadele, kus päikesevõttu ja ujumist saab nautida hilissügiseni. Hotellid paiknevad heatasemeliste restoranide  ja vilka ööelu poolest tuntud trendikas St. Juliansis või selle naabruses asuvas elavaloomulises Sliemas  – mõlemad asuvad vaid alla viie kilomeetri kaugusel pealinn Vallettast. Päikest saate nautida ka mereveebasseinides ja saare põhjaosa liivarandel Mellieha Bays, kus leiate mitmeid just peredele sobivaid hotelle.

Sihtkoha eelised:

 • Mitmekülgsed aktiivse puhkuse võimalused ja Euroopa kirkaima veega sukeldumiskohad
 • Rohkelt põnevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi
 • Lühikesed vahemaad ja head võimalused sisseostudeks
 • Trendikas ööelu
Küsi Pakkumist

Malta

Elegantne tänapäev ajaloo tiivasahinas

Pindalalt pisike, kuid sisult suur Malta eristub eelkõige oma mitmekesisuse poolest. Malta on justkui Vahemeremaade kultuuride sulatuskatel, kus võib kohata tuttavlikku nii siit kui sealt. Siinne kultuurikirevus peegeldub kõikjal: arhitektuuris esineb mälestusmärke eelajaloolistest templitest barokkpaleedeni, kohalikus köögis on segunenud Itaalia, Briti ja Põhja-Aafrika maitsed, keeles on araabia algupära segunenud itaalia, inglise ja prantsuse laensõnadega. Maltalaste kirju etniline päritolu hõlmab esiisasid nii Sitsiiliast, Foiniikiast, Kartaagost, Roomast kui Araabiast.
Katoliikliku Malta kitsuke pind on üle külvatud 365 kirikuga, ainuüksi Malta mitteametlikus pealinnas Vallettas on neid üle kolmekümne ning ka väikseimates külades on vähemasti üks suur kirik.
Valletta linn on Johanniitide Ordu poolt rajatud barokne meistriteos, mis kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Linna kitsad tänavad on ääristatud mitmete põnevate ajalooliste mälestusmärkide ja kunstiteostega. Kirikud, paleed ja skulptuurid vahelduvad aedade, parkide, kohvikute ja turuplatsidega.
Euroopa kirkaimad rannikuveed meelitavad siia sukeldujaid ja snorkeldajaid üle kogu maailma. Selge ilma korral võib nähtavus olla kuni 30 m.
Malta veinivalmistamise traditsioon pärineb juba Rooma ajast.

Üldinfo

Maltal on u 400 000 elanikku
Valettas on u 9000 elanikku
Malta saare laius – 14,5 km
Malta saare pikkus – 27 km

Aktiivne puhkus
Malta on üks Euroopa populaarsemaid sukeldumiskohti. Nii puhast ja selget vett mujal Vahemere ääres ei leidu, nähtavus on kohati kuni 30 meetrit. Erinevad veealused kaljumoodustised ja koopad ning rannikuvetes leiduvad laeva- ning lennukivrakid pakuvad sukeldujatele põnevaid elamusi. Maltal valitsev tüüpiline Vahemereline kliima võimaldab sukelduda aastaringselt, madalaim veetemperatuur on talvel – 14 C, suvel tõuseb veetemperatuur 26 C-ni. Seega kui talvel kasutatakse 7 mm kalipsot, võib suvel piirduda 3 mm-ga. Tänu saare väiksusele on enamik sukeldumiskohti käeulatuses.
Golf. The Royal Malta Golf Club 18-rajaline väljak on 8 km kaugusel Sliemast.
Matkamine. Malta on looduselt rikas , vaheldumisi kaljud, rannad ja liivadüünid. Maltal on 10 matkarada, millest 7 on Malta  ja 3 Gozo saarel.

Kuhu minna lastega
Splash and Fun Park -veepark saare põhjarannikul on avatud suvekuudel ilmaoludest sõltuvalt u. 1.5.–31.10.
Mediterraneo Marine Park – mereloomade park, kus mitu korda päevas toimuvad delfiinide ja merilõvide ning ka papagoide showd. Näha saab ka mitmesuguseid roomajaid. Asub veepargi kõrval.
Playmobil  Funpark asub u 8 km kaugusel Vallettast.
Kippari-Kalle küla ( Popeye Village ) on Mellieha lähedal, u 30 km kaugusel Vallettast. 1979.a toimusid Maltal tuntud multifilmisarja Popeye (Kippari-Kalle) põhjal loodud mängufilmi võtted, mille peaosas mängis Robin Williams. Võtete tarvis ehitati maalilisse lahesoppi terve küla, kus tänapäeval töötab vahva teemapark. Siin leiavad tegevust nii suured kui väiksed puhkajad – korraldatakse meresõite, mitmesuguseid etendusi ning palju muud meelelahutust.

Rannad
Suur osa Malta rannikust on kaljune ning seal pole ka rannateenuseid. Ujuma pääseb mööda kaljudele paigaldatud treppe. Parimad liivarannad asuvad saare põhjaosas – Mellieha Bay, Golden Bay. Ka St Julianis on väike liivarand.
Seal on võimalik rentida ka rannatoole ja varjusid.

Sisseostud
Maltal leiate nii disanikauplusi, väikeseid tänavapoode ja ka turukaubandust. Suuremad ostukeskused on nt Sliemas asuv Tigne Point ja St. Juliansis The Baystreet. Suuremad ostud saate teha Vallettas , Sliemas  ja St. Juliansis. Populaarsemateks sisseostudeks on kohalik käsitöö, ehted, kingad , klaastooted, keraamika ja filigraanhõbedast tooted.

Restoranid ja meelelahutus
Kohalikus köögis on segunenud Itaalia, Briti ja Põhja-Aafrika maitsed. Kasutatakse palju kala ning köögivilju. Väga maitsev on kohalik kitsepiimajuust Gbenja. Malta köögi lahutamatuks osaks on täidetud suvikõrvitsad ning tomatid ja tummised köögiviljasupid. Süüakse ka palju küülikuliha – tavaliselt hautatakse seda punaveinis ning serveeritakse koos kartulite ja salatiga.

Maltal valmistati veini juba mitu tuhat aastat tagasi. Tänapäeval tulevad kvaliteetseimad veinid  Delicata veinimõisast – nt poolkuiv roosa vahuvein Gellewza. Gozol valmistatakse sidrunilikööri Limoncellat. Roosa liköör Bajtra on valmistatud kaktuseviinast.
Heatasemelisi ja hubaseid restorane leiab eriti just St.Julianis ja Valletas. Nooruslik ööelukeskus on St. Julians ning selle kõrval asuv Paceville. Populaarsed baarid on näiteks The Dubliner Irish Pub ja Gigi’s St. Julianis ning ööklubid 7 Rooms ning Axis/Matrix Pacevilles. Saarel on ka mõned kasiinod, nt St.Juliansis paiknev Dragonara Palace.

Turismimaks
NB! Maltal kehtib hotellides turisimimaks (Eco Tax) 0,5 €/öö/täiskasvanu. Alla 18-aastased ei pea turismimaksu tasuma. Maksimaalselt tuleb turismimaksu tasuda 5 € ulatuses. Turismimaks ei sisaldu reisipaketi hinnas ja see tuleb tasuda hotellist lahkudes.

Transport
Maltal on vasakpoolne liiklus. Linnas on lihtne liikuda jalgsi ning ka bussivõrk katab kogu saare.
Buss. Bussit Valletta, Sliema ja St. Juliansi vahel liiguvad iga päev hommikust hilisõhtuni. Melliehast Sliemasse ja St. Juliansi bussid sõidavad iga poole tunni tagant. Pileteid saab osta bussist või bussipeatustest. Sümpaatsete vanaaegsete bussidega liiklemine on soodne.
Takso. Takso on küllalt kallis ning hind tasuks eelnevalt kokku leppida.
Laev. Sliemast Valletasse pääseb ka laevaga, hind u 1 eur.
Maltalt Cirkewwa sadamast on laevaühendus Gozo Mgarri sadamaga. Mgarrist saab liinibussiga Gozo pealinna Victoriasse. Ka Malta ja Gozo vahel asuvale Comino saarekesele pääseb laevaga.
Maltalt on laevaühendus ka Sitsiiliaga. Laevad sõidavad Catanina ja Pozallo sadamatesse ning sõit kestab u 1,5 tundi.

Hea teada
Elekter. 240 V. Pistikupesad on erinevad Eestis kasutatavatest, adaptereid saab laenutada hotellidest või osta supermarketitest.
Raha ja krediitkaardid. Kehtiv rahaühik on euro. Krediitkaardid, nagu Visa, EuroMaster ja American Express on laialt kasutusel pealinnas ja puhkekeskustes. Väiksemates asulates ja külapoodides eelistatakse enamasti sularaha.
Apteegid. Avatud 09.00 – 13.00 ja 16.00 – 19.00. Apteegi tunnuseks on roheline rist. Pühapäeva hommikupoolikul on igas saare piirkonnas avatud valveapteek – täpsemat infot saate vajadusel oma hotelli retseptsioonist. Apteekides ja hotellides on tavaliselt oma lepinguline arst, kellega saab ühendust hotelli vastuvõtu kaudu. Arstid räägivad inglise keelt. Võimaluse korral arstid aksepteerivad kindlustuspoliise ja arveldavad otse kindlustusfirmaga. Üsna sageli aga tuleb arsti visiiditasu ja muud kulud tasuda kohapeal, seetõttu säilitage kõik kviitungid hiljem Eestis kindlustusfirmale esitamiseks.
Joogivesi. Kraanivesi on puhastatud (magestatud) merevesi. See on joogikõlbulik, kuid ei pruugi olla kõige parema maitsega. Seetõttu enamik maltalastest kasutab pudelisse villitud joogivett.
Kirikud. Maltalased kuuluvad valdavas enamuses roomakatolikku kirikusse. Kirikuid külastades peavad olema õlad ja põlved kaetud. Meestel peavad olema vähemalt põlvi katvad püksid ja naistel üle põlve ulatuv seelik või pikad püksid ning kõigil õlgu kattev särk/pluus või naistel õlasall. Messi (teenistuse) ajad on tavaliselt 06.00; 07.00; 08.00 ja 17.00; 18.00 ja 19.00.
Jootraha. Maltal on samuti kombeks jätta natuke jootraha tänutäheks hea teeninduse eest. Koju minnes võib hotelli toateenijale jätta u 5 eur ning ka ekskursioonibussi juhile natuke meelehead. Restoranides jäetakse tavaliselt 5 – 10% arve summast. Mõnel pool on 10% teeninduse eest juba hinnas ja sellisel juhul ei ole vaja jootraha jätta. Kohvikutes, baarides võib jätta 0,5 – 1 eur. Hoidke restoraniarved alles, sest Malta seaduste järgi peate arveid säilitama vähemalt 24 tundi.

Vaatamisväärsused

Valleta
15.saj alguses Maltale saabunud Johanniitide Ordu pani aluse saare õitsengule arendades hoogsalt kohalikku kaubandust ja äritegevust. Türklaste rünnakute kaitseks ehitati kindluslinn Valleta. Ordu Suurmeistri J.P. de Valette järgi nime saanud linn on ehitatud džentelmenidelt džentelmenidele, sest Euroopa parimatest peredest pärit ordurüütlid lubasid endale ka parimatest parimate meistrite teenuseid. Sellest annavad tunnistust uhked kindlused ja paleed ning lugematutesse muuseumitesse ja kirikutesse kogutud arvukad kunstiväärtused. Näiteks püha Johannese katedraalis paiknev kuulsa Itaalia kunstniku Caravaggio maal Ristija Johannese hukkamisest. Kunagises Suurmeistri palees asub tänapäeval Malta Presidendi Kantselei. Valletta kitsastel tänavatel leidub rohkelt käsitöö-, antiik- ja ehtekauplusi, peatänavaile (Republic Street ja Merchants Street) on aga koondunud hulgaliselt põnevaid butiike.

Gozo
Gozo on Malta järel suuruselt teine saar, mida tuntakse ka Kalypso nime all. Homerose „Odüsseia” jutustab Odüsseuse 7-aastasest vangistusest nümf Kalypso juures, mis olevat aset leidnud just nimelt sellel saarel, Ramla Bay äärses liivakoopas.
Gozo erineb Maltast nii maastiku kui elurütmi poolest, olles rohelisem ja rahulikum. Saare künklik maastik ja muljetavaldav rannajoon meelitavad retkedele kaljustesse lahesoppidesse ning punase liivaga randadele, samuti purjetama, sukelduma või kalastama. Gozot peetakse üheks Vahemere parimaks sukeldumiskohaks. Saarel on hulgaliselt nii ajaloolisi kui looduslikke vaatamisväärsusi. Kõik teed viivad Gozo pealinna Victoriasse, mida kohalikud kutsuvad ajaloolise nimega Rabat. Linna ümbritsev kindlus Cittadella kerkib järsult kaljusest pinnasest ning seda on näha igast saare punktist. Mõnus on linnakese kitsastel tänavatel jalutada või peaväljakul jalgu puhata ning saareelanike igapäevaseid toimetusi jälgida.

Blue Grotto
Samanimelise Kapri saare groti järgi nime saanud merekoopad paiknevad Malta edelosas. Merelainete poolt rannakaljudesse uuristatud koopiad on kokku 6, kuid Malta kroonijuveelide hulka kuuluv Blue Grotto ehk helesinine grott on neist kõige suurem ja imposantsem. Siinse merevee muudab koobaltsiniseks valge liivaga merepõhi, milles kumavad luminestsents – toonides korallid. Koopaseinad aga küütlevad erinevatest mineraalidest tingituna oranžides, lillades ja rohelistes varjundites. Laevad sisenevad looduslikku merekoopasse ülikõrge kaljuvõlvi alt. Tihti on sellel kaljusel rannikualal lained nii kõrged, et laevaga sinna ei pääsegi.

Mdina
Malta ajalooline pealinn Mdina kõrgub mäetipus, otse saare südames. Arvatavasti u 1000 a e Kr foiniiklaste poolt rajatud linna nimi pärineb araablastelt (Medina), kuigi erinevatel ajastutel on nimesid olnud teisigi. Kõige paremini iseloomustab seda aristokraatlikku linna ehk keskaegne nimetus Citta’ Notabile ehk aadlilinn. Alates 12-st sajandist resideerisid siin Normanni, Sitsiilia ja Hispaania aadlipered ja nende järeltulijad. Keskaegse Mdina kitsastel tänavatel jalutades võib imetleda saare parimaid romaani ja barokkarhitektuuri näiteid. Külastamisväärne on 11. sajandil ehitatud ja pärast purustavat maavärinat 17. saj lõpus taas ülesehitatud Katedraal ning keskaegne Palazzo Falzon. Bastionist avaneb suurepärane panoraamvaade pea kogu Malta saarele. Mdina on justkui ajamasin, mis meid möödunud epohhidesse tagasi viib. Mdina on tuntud ka Vaikse linna nime all, sest õhtuhämaruses tänavavalgustuse süttides jääb linn inimtühjaks.

Malta ja Gozo megaliit-templid
UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvad kivitemplid on palju vanemad kui Egiptuse püramiidid või Stonehenge kivirahnud Lõuna-Inglismaal. Malta ja Gozo saarel on kokku 7 eelajaloolist templit. Vanim tempel on Gozo saarel paiknev Ggantija templikompleks, mis pärineb pronksiajast, u 3600 a e Kr. Kahest templist koosneva kompleksi nimi tuleneb müüdist, mille kohaselt olevat hiiglaslikest kivirahnudest e megaliitidest ehitatud hooned püstitatud gigantide poolt. Ja on ka põhjust, sest paiguti ulatuvad templimüürid kuni 6 m kõrgusele.
Malta saarel paiknev Hagar Qim’ i tempel on unikaalne arhitektuuriline meistriteos, dekoreeritud vulkaanilisest klaasist ja ränikivist nikerdatud jumalannade ja loomade kujutistega.

Malta plussid ja miinused:
+ Mitmekülgsed aktiivse puhkuse võimalused
+ Euroopa kirkaima veega sukeldumiskohad
+ Rohkelt põnevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi
+ Lühikesed vahemaad
– Elav vasakpoolne liiklus
– Liivarandu on vähe ja nad asuvad põhikuurortidest eemal
– Kevadine ilm võib olla muutlik

  Reis

  Teade

  Nimi (nõutav)

  Email (nõutav)

  Telefon (nõutav)

  Soovin ka kindlustust

  info
  info
  info

  Spordiürituste ja kontsertide piletid üle kogu maailma

  Vaata lähemalt