Tai üldinfo
Tai
Tuhande naeratuse maa
Tai Kuningriik on Aasia üks kõige enam külastatumaid riike. Põhjuseks on Tai looduse hingematva ilu, aastasadu vanade Templite, üle maailma tuntud külalislahkuse, eksootilise köögikultuuri ning kunagise suure ja võimsa Kuningriigi mälestiste vastupandamatu kombinatsioon. Ja loomulikult aastaringne soe ning päikseline kliima.
Siin ootavat Sind Tai tuntuimad sihtkohad: Phuket, Khao Lak, Krabi, Pattaya, Rayong.
Tai rannajoone pikkus on enam kui 3200 km. Seal asub suurel hulgal imekauneid liivarandu ning sadu väikeseid saari ja saarekesi. Lisaboonuseks on aastaringselt soe õhu- ja meretemperatuur ning väga mitmekesine mereelustik. Seetõttu on Tai väga hinnatud turismisiht rannamõnude nautijate, ujujate, sukeldujate ja snorgeldajate seas.
Kultuurihuvilistele on Tais suur hulk arheoloogilisi vaatamisväärsusi, sh budistlikke templeid, aga ka mitmekesiseid muuseume ja hulgaliselt festivale, mida leidub väga erinevale maitsele. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Taist kaks loodusobjekti (enam kui 6000 km2 suurune Dong Phayayen-Khao Yai metsaala Kambodža piiri lähedal ning Huai Kha Khaeng’i ja Thungyai Naresuan’i looduskaitsealad Birma piiri lähedal) ja kolm kultuurilist objekti (Ayutthaya linna ajalooline ala; Sukhothai-Kamphaeng Phet’i-Si Satchanalai ajaloolised alad, Ban Chiang’i muinasasula). Tai äärealadel elab mitmeid väikerahvaid, kes oma keelelt ja kultuurilt eristuvad Tai põhielanikest tailastest. Bangkokis on hiiglaslikena tunduvaid turge, kus võib osta väga laias valikus kaupa väga laial hinnaskaalal. Lisaks on maailmakuulus Tai köök, kus kasutatakse palju ürte ja maitseaineid.
Tai
Tuhande naeratuse maa
Tai Kuningriik hõlmab Indo-Hiina poolsaare lõunaosa, väikese osa Malaka poolsaare rannikualast ja üle saja saare. Suuremad neist on Phuket, Samui ja Chang.
Riigiinfo
Ametlik nimi: Tai Kuningriik, kuni 1939. aastani Siam.
Pealinn: Bangkok, 9 miljonit.
Riigikord: Konstitutsiooniline monarhia. Tai kuningas Bhumibol Adulyadej sündis 5. 12.1927 ja on riiki valitsenud 1946. aastast. Suureks ja ka Rama IX-ks nimetatud kuninga sünnipäev on riiklik pidupäev. Tai kuningas on tänapäeval kõige kauem troonil olnud monarh, samuti on ta kõige kauem troonil olnud monarh Tai ajaloos.
Riigilipp: Siami lipp kujutas kuni 1917. aastani valget elevanti punasel taustal. Legendi kohaselt pahandas suurte tulvade ajal lippu tagurpidi vardas näinud kuningas sedavõrd, et võttis kasutusele uue, sümmeetrilise trikoloori (trairanga). Algselt oli lipp punase ja valgetriibuline, väga ruttu lisati keskele sinine triip sümboliseerimaks ühe versiooni järgi monarghiat, teise versiooni järgi solidaarsust liitlasvägedega 1. Maailmasõjas ja kolmanda versiooni järgi lihtsalt ilu pärast.
Pindala: 514 000 km2
Rahvaarv: 67 miljonit
Rahvastik 75-85% taid, 14% Tai hiinlased, 12% teised rahvused
Keel: Riigikeel on tai keel. Inglise keelt kõneldakse laialdaselt.
Usk: 95% budiste, ligi 4% islamiusulisi
Ajavahe: Tais ei kasutata suveaega. Kell on talvel 5 tundi ja suvel 4 tundi Eesti ajast ees.
Raha: Baht. 1 baht on 0,02 eurot, 1 euro on umbes 53 bahti. Seega on 1 Eesti kroon umbes 3,34 bahti.
KLIIMA JA AASTAAJAD
Tailased ise naljatavad, et Tais on 2 aastaaega: kuum ja veelgi kuumem. Tegelikkuses on aastaaegasid kolm:
1. Kuum aastaaeg
märtsist – maini (kuum ja niiske; aasta kõige kuumem kuu on aprill).
Jõed on sellel ajal kuivanud ja madalad ja puud sageli raagus ja ilmetud.
2. Vihmaperiood
juunist septembrini- üsna kuum, rohkelt sademeid ja päikesepaistet 5 tundi päevas.
kõige vihmasem kuu on september!
3. Jahe aastaaeg
oktoobrist veebruarini- see on parim aeg Taisse minemiseks, sest vihmaperioodi lõppedes taevas selgineb ja päevad on kuivad ja päikeselised, ööpäeva keskmine on 24-28 kraadi.
Öised temperatuurid jäävad 22-24 vahele.
Merevesi on aastaringselt 28 kraadi.
REISIINFO
MERI JA PÄIKE
Tais on merevesi harjumatult soolane ja meres on tõus ja mõõn (veetaseme kõikumised erinevatel aastaaegadel ja kuufaasidel on kuni 2 m). Osades randades on mageveedushe, aga mitte igal pool. Päike on väga intensiivne ja petlik- ka pilves ning sombuse ilmaga, kui tundub, et päikest pole üldse, voõab päike läbi pilvede. Sellepärast tuleb kindlasti kasutada nahatüübile sobivat tugevat päevituskreemi (Tais saadaval kreemid kaitsefaktoriga kuni 70) ning mitte päevitada täispäikesepaistes, vaid eelistada päevitamiseks viluvarju. Kasuks tulevad päikeseprillid, peakate ja rohke vee joomine.
RIIETUS
Võimalikult õhuke, kerge, avar ja suvine, soovitavalt puuvillane, sest tegemist on kuuma ja niiske troopikaga. Vältida tuleks kitsaid sünteetilisi rõivaid. Siiski peaks kaasas olema 1 pikkade varrukatega jakk, sest konditsioneeritud ruumis võib hakata jahe. Riietus on mitteformaalne ja kohti, kus turist vajaks pidulikku riietust, tavaturisti teele ei jää. Kindlasti peaks kaasas olema nn. „egiptuse kübar“- väikese äärega riidest müts.
TOIT
Tais on lisaks kohalikule toidule olemas ka euroopalik toiduvalik. Tai toit maksab kohalikes väikestes restoranides ~40-100 THB, euroopalikud toidud on umbes 2 korda kallimad.
Suuremates keskustes leiab ka rikkaliku valikuga rootsi laudasid, kus lõuna- või õhtusöök maksab 100-200 THB. Kaubanduskeskustes on rohkelt söögikohti, kus hinnad alates 20 THB/praad. Saadaval nii hot dog`id kui ka hamburgerid, nii euroopalikud kui ka teravamaitselised aasiapärased.
Toidu korvale juuakse vett, karastusjooke või õlut ~20-60 THB (õlu sobib tai toitudega kõige paremini). Vein on kallis – seda tehakse Tais vähe ning kohalik vein pole eriti hea. Peamiselt veini imporditakse ning ega vein tai toitudega kokku hästi sobigi.
JOOGIVESI
Joogiveeks soovitatakse pudelites allika- ja mineraalvett, mida müüakse kõikjal. Hotellides on tavaliselt pudelites voi termoskannus joogivett, 1 pdl päevas on tasuta.
JOOTRAHA
Restoranides ja baarides on kombeks jätta jootraha 5-10% ulatuses arve summast. Pakikandjale on soovitav jätta ca. 10 THB/kohver. Hotelli toateenijale ja portjeele ca. 10 THB toa kohta päevas. Samuti antakse tip`i giidile ja bussijuhile.
RAHA JA MAKSEKAARDID
100 THB ~ 2.6 EUR
OSTUVÕIMALUSED
Tais on soodne hinnatase ja palju ostuvõimalusi.
Tasub tuua:
- rõivakaupa
- lasta rätsepa juures õmmelda kostüüm/ülikond
- soodsad on ka nahast kotid-rahakotid
- Soodsad hinnad ja suur valik on ka ehetel, eriti Tai kohalikel safiiridel-rubiinidel.
Kaubandus on avatud varastest hommikutundidest hilisööni.
Tänavakaubanduses käib tingimine asja juurde ja hinda saab kaubelda alla kordades. Kaubamajades ja ostukeskustes on fikseeritud hinnad – need on soodsad juba ilma kauplemiseta.
Suurimad ostukeskused Pattayas on:
BigC, Lotus, Royal Garden Plaza, Mike Shopping Mall.
TRANSPORT
Põhiliseks ja kõige odavamaks transpordivahendiks on tuk-tuk, mis töötab marsruuttakso põhimõttel.
Rikša on Tai eksootiline liiklusvahend (kaht sõitjat mahutava külgkorviga motoroller), millega mugav väiksemat sõitu teha.
Takso on Tais suhteliselt odav, kuid konkreetse sõidu hind oleneb sellest, kui hästi sõitja tingida oskab. Riiklikud taksod on varustatud kollase tablooga, millel kiri Taxi või Taxi-Meter. Neis autodes on taksomeeter, mille taksojuhid välismaalasi sõidutades paraku vahel sisse lülitada unustavad.
Auto või mootoratta üürimise korral nõutakse kliendilt passi, rahvusvahelist juhiluba ja krediitkaarti. Sellest teenusest on siiski õigem hoiduda, sest iga väiksemgi ebameeldivus, avarii või rike võib laenutajale kõvasti maksma minna. Tai politsei asub 99% juhtudest omaniku poolele, kuid liiklus on Tais intensiivne ja kaootiline. Ka tuleb meeles pidada, et Tais on vasakpoolne liiklus.