Santorini
Santorini
Trendikas, romantiline, sini-valge !
Imekaunis Santorini on maailmakuulus oma võrratute päikeseloojangute ning mäenõlvadele rajatud lumivalgete külade poolest. Mägine läänerannik on vaadete nautimiseks ideaalne. Enamik hotelle asub aga Kamaris ja Perissas – saare idaranniku kuurortides, kus puhkajaid ootavad kaunid rannad ja suur valik söögikohti ning õhtuveetmisvõimalusi.
Santorini pealinn Fira on saare peamine transpordisõlm. Siin on saare aktiivseim ööelu, mõnusaid kohvikuid, suurim valik poode ja mitu muuseumi, sh arheoloogiamuuseum, kus on eksponeeritud Akrotisist välja kaevatud leiud. Lisaks pakub linnakese asukoht kõrgel kaljuserval suurepäraseid piltpostkaardilikke vaateid Santorini kraatrile ja naabersaartele.
Santorini sai oma praeguse kuju tänu u 3600 a tagusele võimsale vulkaanipurskele, mis hävitas Minose kultuuri nii Kreetal kui Santorinil, jättes viimasest suure osa vee alla. See sündmus omakorda lõi legendi Santorinist kui legendaarsest Atlantisest. Tänane poolkuukujuline saar on koos väikeste naabersaartega osa iidsest vulkaanikraatrist, mille järskudelt nõlvadelt saare läänesosas avanevad supervaated. Ida- ja lõunaranniku põnevalt värvilised – mustad, hallid, punased – rannad on samuti kunagise looduskatastroofi pärand.
Sihtkoha eelised:
- Santorini loodus on eriline ja meeldejääv
- Firas on head ostuvõimalused, palju restorane ja elav ööelu
- Oia kuulsad päikseloojangud ei unune
- Santorini maitsev köök ja veinid on õnnestunud reisi lahutamatu osa
Santorini
Trendikas, romantiline, sini-valge !
Üldinfo
Rahvaarv
Santoroni u 15 000 elanikku
Fira u 4000 elanikku
Aktiivne puhkus
Santorinil leidub häid sukeldumispaiku, kus saate tutvuda veealuse vulkaanilise maastikuga, samuti saab pea kõikjal snorkeldada, Kamari randadel saab harrastada purjelauasõitu. Piki mäenõlvu kulgevad kauneid loodusvaateid pakkuvad lühemad ja pikemad matkarajad, matkaradade kaarte müüakse raamatupoodides ja kioskites. Eriti populaarne on Firast Oia külasse viiv 13 km pikkune matkarada, mis kulgeb piki läänerannikut ning avanevad hingematvalt kaunid vaated. Maastiku ilu saab nautida ka rendijalgrattal või hobuse seljas ratsutades.
Hea teada
Tähelepanu!
Santorini ei ole sobilik sihtkoht liikumisraskusega puhkajatele, eriti keeruline on saarel liikuda ratastooliga. Maastik on ebatasane ja mägine, tänavad kitsad ning järskude tõusude – langustega, palju on treppe. Eriti keeruline on liikuda pealinnas Firas ning Oia ja Imerovigli külades. Saare idarannik, kus asuvad Kamari ja Perissa kuurordid, on küll laugem, kuid hotellide territooriumidel on väga palju treppe.
Apteek ja arstiabi
Fira, Kamari ja Oia apteegid on avatud. Fira valveapteek on avatud ka pühapäeviti.
Arsti vastuvõtt on Kamari apteegi vastas.
Jootraha
Söögikohtades ja hotellides arvet tasudes on kombeks jätta jootrahaks 10% arve summast. Takso eest tasudes ümardatakse tavaliselt summa ülespoole täissummaks ja sente ei anta. Ekskursioonibussi juhile on kombeks jätta väike meelehea ekskursiooni lõppedes – u 0,6 eur, samuti võite soovi korral jätta hotellist lahkudes toateenijale jootraha u 1,5 eur päev/inimene.
Joogivesi
Kraanivett ei soovitata juua. Pudelivett saab osta poest, baaridest jm. Mineraalvesi on metalliko neró ja pudelivesi efialomeno neró.
Pangad ja krediitkaardid
Kreekas on käibel euro. Pangad on üldiselt avatud E-N 8.00-14.30 ja R 8.00-13.00. Pankade juures on ka sularahaautomaadid. Riigis on suhteliselt vähe pangaautomaate ja kaardiga maksmise võimalusi, mistõttu on soovitatav kaasa võtta sularaha. Kuurortides on sularahaautomaate. Kaardiautomaadid on Firas, Kamaris, Perissas ja Oíassa.
Lastega reisimine
Perissa ja Pervolose vahel, ranna lähedal, paikneb väike Atlantise veepark. Pargis on mõned veeliumäed, basseinid, päevitamisala, tavern. Veepark on avatud iga päev. Restoran ja basseinibaar on avatud keskööni. Peale kella seitset õhtul pääseb restorani tasuta. Veepark on avatud kuni septembri lõpuni.
Loodus
Santorini sai oma praeguse kuju tänu u 3600 a tagusele võimsale vulkaanipurskele, mis hävitas Minose kultuuri nii Kreetal kui Santorinil, jättes viimasest suure osa vee alla. See sündmus omakorda lõi legendi Santorinist kui legendaarsest Atlantisest. Tänane poolkuukujuline saar on koos väikeste naabersaartega osa iidsest vulkaanikraatrist, mille järskudelt nõlvadelt saare läänesosas avanevad supervaated. Ida- ja lõunaranniku põnevalt värvilised – mustad, hallid, punased – rannad on samuti kunagise looduskatastroofi pärand.
Rannad
Santorinil on tumedad laavakivi- ja liivarannad, mis enamasti lähevad järsult sügavaks. Parimad ja pikimad liivasemad rannad asuva saare ida- ja lõunaosas, väikseid kiviseid soppe leiab ka põhjas. Läänerannik on aga valdavalt kõrge ja kaljune, siin leidub ainult üksikuid kohti, kust pääseb mere äärde. Tasub tähele panna, et must liiv ja laavakivi kuumenevad suvise päikese käes keskpäevaks niivõrd, et rannasussid on vägagi asjakohased. Rannatoolid ja päiksevarjud on tasulised.
Kamari mitmekilomeetrine liivarand saare idaküljel on populaarne puhkekoht, kus saab rentida lamamistoole ja päiksevarje ning harrastada erinevaid veespordialasid, sh ka purjelauasõitu. Meri läheb järsku sügavaks, põhi on kaljune.
Monolithos (u 3 km Kamarist põhja suunas) on ainuke peene liivaga rand saarel, läheb laugjalt sügavaks ning sobib seetõttu ka lastele. Olemas on rannatoolide ja varjude rent, samuti mõned tavernid. Lähedal asuvalt lennuväljalt kostab siia lennukite müra.
Populaarset, pikka Perissa liivaranda eraldab Kamarist monoliitne kalju Mesa Vouno. Perissas pakutakse kõiki vajalikke rannateenuseid ning külakeses leidub piisavalt söögi- ja joogikohti. Suvel toimib ka veetakso Kamarisse.
Akrotiri ehk punane rand (u 15 km Kamaris lõunas) on üks kuulsamaid saarel, seda tänu punakas-pruunile laavakivile, mis seda piirkonda katab. Saab rentida lamamistoole- ja varje, muid teenuseid ei pakuta.
Restoranid ja meelelahutus
Söögi- ja joogikohtade valik saarel on piisav ning mitmekesine. Kamaris on söögikohti alates tavernidest ja pizzeriatest kuni heatasemeliste restoranideni. Ka Oias ja Firas on suur valik – leidub nii kodust Kreeka toitu pakkuvaid lihtsamaid söögikohti kui ka kallimaid, suurepärase merevaatega restorane.
Santorini köök pakub värskeid, ehedaid ja päikselisi maitseid, nagu Kreeka köögitraditsioonis tavaks. Maitseelamusi täiendavad kohalikud veinid on aga tänu laavakivi pinnasele, kliima eripärale ja kohalikele viinamarjasortidele täiesti erilised teiste Kreeka veinide seas. Kuigi veinitootmise traditsioonid on siin iidsed, said need uue, kaasaegsama hoo sisse paarkümmend aastat tagasi. Saarel on palju erinevaid veinimaju, kus saab nautida kohalike meistrite toodangut.
Saare ööelu keskus on pealinn Fira, kus on olemas nn baaride tänav hulga erinevate klubide ja baaridega. Lisaks on nii Firas kui Oias palju mõnusaid, lummava merevaatega baare. Kuurortides, sh ka Kamaris ja Perissas, on ööelu kõrgperiood juulis-augustis, mil saar on külastajatest tulvil ning kõik ranna- ja muusikabaarid ning ööklubid on avatud. Septembris-oktoobris jääb ööelu kuurortides järk-järgult vaiksemaks.
Sisseostud
Parimad ostuvõimalused on pealinn Firas, kuurortides on kaubavalik märksa kesisem. Firas ja Oias on palju toredaid kunsti- ja käsitööpoode. Osa väikseid toidu- ja suveniiripoode on avatud hilisõhtuni ja ka pühapäeval. Santorini hinnatase on võrreldes teiste Kreeka saartega kõrgem.
Transport ja liiklus
Buss
Santorinil on hästi toimiv bussivõrgustik. Bussijaam asub Firas, mis on kõikide marsruutide algus- ja lõpp-punkt. Siit pääseb kenasti saare eri piirkondadesse. Fira ja Kamari vahel väljuvad bussid 30-45 min tagant päeva jooksul vahemikus 7.30-24.00, nädalalõppudel on graafik hõredam. Firast väljuvad bussid ka Imeroviglisse ja Oiasse. Sõiduplaanid muutuvad üsna tihti, nii et mõistlik on enne reisi neid kontrollida.
Takso
Taksode lõpp-peatus asub samuti Firas, peaväljaku lähedal. Takso saab tellida ka hotelli vastuvõtust. Imerogvilis ja Kamaris saate takso tellida hotellist või püüda mõni mööduv takso. Osadel taksodel võib puududa taksomeeter ja sõidu hind on soovitav eelnevalt kokku leppida.
Laev
Athinioni sadamast (u 6 km Kamarist, Santorini läänerannikul) väljuvad iga päev laevad lähedal asuvatele saartele ja Ateenasse. Suvel sõidavad saarte vahel ka tiiburlaevad. Väga tugeva tuule korral tiiburlaevad ei välju. Paar korda nädalas väljub praam Kosi saarele, sel juhul tuleb öö laevas veeta.
Lennuk
Santorini lennuväljalt väljuvad iga päev lennud Ateenasse. Sealt kaudu saab lennata edasi teistele Kreeka saartele ja linnadesse.
Vaatamisväärsused
Ajaloohuviliste maiuspala Santorinil on kahtlemata Akrotiri asula saare edelaosas. See Minose kultuuri esindaja on Egeuse piirkonna üks tähtsamaid ja vanimaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi, mille esmaasustus jääb aega u 3000a eKr. Akrotirit kutsutakse tihti ka Minose Pompeiks, sest küla mattus vulkaanituha alla ning alles tänu väljakaevamistele jõudis see põnev pronksiaja asula meieni. Saare kirevast ajaloost annavad tunnistust erinevate valitsejate poolt ehitatud kindlused ja valvetornid.
Santorini on väga kirikuterohke saar – suuremaid ja väiksemaid pühamuid leidub siin sadades.
Kõrgel kaljuserval asuvas pealinnas Firas on mitmeid huvitavaid muuseume, samuti võib külastada vana sadamat, kuhu pääseb kas mööda mööda mäekülge alla jalutades, eesli seljas ratsutades või kõisraudteega.
Kamari ja Perissa külade vahel, u 400m kõrgusel mäenõlval asuvad antiikse Thira linna varemed.
Oia külas on meremuuseum. Igal õhtul kogunevad Oiasse sajad turistid, et imetleda maailmakuulsat päikeseloojangut.
Ööelu
Saare ööelu keskus on pealinn Fira, kus on olemas nn. baaride tänav hulga erinevate klubide ja baaridega. Lisaks on nii Firas kui Oias palju mõnusaid, lummava merevaatega baare. Kuurortides, sh ka Kamaris, on ööelu kõrgperiood juulis-augustis, mil saar on külastajatest tulvil ning kõik ranna- ja muusikabaarid ning ööklubid on avatud. Septembris-oktoobris jääb ööelu kuurortides järk-järgult vaiksemaks.