Madeira
Madeira, Portugal
Aktiivne puhkus ainulaadsel paradiisisaarel
Madeira saar on loodusesõprade ja matkajate paradiis. Peamiseks vaatamisväärsuseks on saare lopsakas loodus, eukalüpti – ja loorberipuumetsad, aastaringselt õites troopilised aiad ja pargid. Mägisel maastikul on üle 2000 km vanu niisutuskanaleid-levadasid, mille ääres paiknevad matkarajad pakuvad põnevust erineva sportliku vormiga matkajaile. Madeira on ainus koht maailmas, kus aastasadu tagasi rajatud levadade süsteem on täies ulatuses säilinud ning kasutusel tänapäevalgi. Mäekülgedel paikevad matkarajad on ümbritsetud kaunist maastikust ja lopsakast taimestikust. Valida saab jalutuskäikude vahel loorberimetsaga kaetud mägedes või päikeselisel rannikul. Jalutamiseks on siin ka hulgaliselt parke ja aedu, täis lillevaipu ja põlispuid. Orhideed ja streliitsiad on ühed populaarsematest sisseostudest, mida reisilt kaasa tuuakse. Madeiral kasvavad praktiliselt kõikide kliimavöötmete taimed ja viljad, ananassist-banaanist kartuli ja kapsani, sest ilmastikutingimused on sedavõrd soodsad ja pinnas viljakas. Ideaalne on kliima ka viinamarjade kasvatamiseks ning seetõttu on saar kuulus oma aperatiiv- ja dessertveinide poolest.
Juba 16. saj linnaõigused saanud Funchal on üks maailma maalilisemaid linnu ulatudes rannikult mööda mäekülgi üles 1200 m kõrgusele. Vanalinnas on põnevaid muuseume, kauneid kirikuid, rohelusse mattunud aedu ja parke ning hubaseid tänavakohvikuid.
Madeira, Portugal
Aktiivne puhkus ainulaadsel paradiisisaarel
Aktiivne puhkus
Madeiral on aastaringselt väga head võimalused aktiivseks ja sportlikuks puhkuseks.
Kalapüük. Madeiral püütakse mõõkkala, barrakuudat, tuunikala, raid ning mitmeid muid Atlandi ookeani kalu. Funchali jahisadamast on võimalik minna süvamere kalastusretkele.
Sukeldumine. Sukeldusretki organiseerivad Manta Diving Center hotellis Galomar Canico de Baixoses, Afalaia Scuba Diving ja Madeira Divepoint hotellis Pestana Madeira Carlton. Sukeldujal peab olema rahvusvaheline sukeldumislitents ja arstitõend. Esmalt tuleb teha ka proovisukeldumine.
Surf ja windsurf. Jardim do Mar, Paul do Mar ja Sao Vicente tuulised rannad on ideaalsed kohad surfamiseks.
Matkamine. Matkamine piki levadasid on aktiivse puhkuse armastajale tõeliselt nauditav ettevõtmine ning Madeira kauni loodusega tutvumiseks üks parimaid viise. Levadad on 15. sajandil rajatud vanad veejuhtimiskanalid, mida hakati rajama vee suunamiseks mägedest saare lõunaranniku kuivadele põldudele. Tänapäeval kulgevad mööda levadasid saare kõige elamusterohkemad matkarajad. Raskemad rajad eeldavad korralikku varustust ja kogemusi: taskulampide valgel tuleb läbi ronida tunnelitest ning ette võtta järske tõuse või laskumisi. Nendele on soovitav minna koos juhendajaga. Lihtsamad, kuid mitte vähem kaunid rajad on jõukohased ka lastele. Loomulikult tuleb ka levadamatkadel mõelda tavalistele (mägi)matkaohutusreeglitele: ei tohi rännakule asuda üksi ega oma võimeid üle hinnata, vajalikud on mugavad mittelibisevad jalanõud ja soojemad riided. Kõrgemal mägedes on märksa jahedam kui merepinnal ning tuulejope või mõni muu soojem riie on matkamisel hädavajalik.
Golf
Pehme kliima ja maaliline loodus teevad Madeirast aastaringse golfimängijate paradiisi. Golfi hakati Madeiral mängima juba 1937. aastal, mil Briti perekonnad Miles, Leacocks ja Blandys rajasid esimese 9-rajalise golfiväljaku. Madeira golfiväljakud paiknevad kauni looduse keskel.
Santo da Serra Golf
27 – rajaline golfiväljak laiub imetlusväärsel maastikul 800 m kõrgusel merepinnast, 17 km kaugusel Funchalist. Mängimine nõuab suurte kõrguserinevuste tõttu head füüsilist vormi või golfiauto kasutamist. Golfiklubi on loodud Robert Trent Jonesi poolt ja avatud 1991. aastal.
Palheiro Golf
18- rajaline golfiväljak asub mägedes Quinta do Palheiro aedade lähedal, kust avaneb imeline vaade Funchali lahele. Palheiro golfiväljak on avatud 1993. aastal ning disainitud Cabel Robinsoni poolt. Palheiro väljak asub Funchalile veidi lähemal kui Santo da Serra golfiklubi.
Lastega reisimine
Madeiral leiavad tegevust ka lastega pered.
Veepark. Santa Cruzi külas asuvas veepargis on liumäed, basseinid nii lastele kui täiskasvanutele, mänguväljakud, restoranid ja baarid. Veepark on avatud vaid suveperioodil.
Mänguväljakud. Santa Luzia ja Santa Catarina pargis on mänguväljakud.
Väikelastele. Madeiral müüakse imikute purgitoite ja mähkmeid. Lapsevankrite renti ei ole.
Madeira lillefestival
Just Madeira lopsakas loodus ise on andnud tõuke lillefestivalide korraldamiseks. Esmakordselt hakati kevadist looduse tärkamist lillefestivaliga tähistama 20. sajandil ning see sai kiiresti populaarseks nii kohalike kui turistide seas. Festivali jooksul saab näha lugematul hulgal lillekompositsioone, mängib lõbus muusika ja kostümeeritud osalistega rongkäik liigub läbi Funchali tänavate – see on kui sümbioos inimese ja looduse vahel, mille sõnumiks on austada loodust ja sisendada usku helgesse tulevikku. Festivalimeluga on hõlmatud kogu Funchal – korraldatakse mitmeid lilleseade võistlusi, toimub lilleturg ning esinevad Madeira pärimusmuusikud.
Madeira rannad on enamasti kiviklibused ja tumeda liivaga. Funchalis ei ole liivarandu. Päevitada ja ujuda saab hotelli basseinialal või tasulistes merevee-ujulates. Suurim ja tuntuim neist on Lido. Lisaks mereveebasseinile, mida täidetakse värske mereveega iga päev, on võimalik basseinist otse ka merre ujuda. Kompleksi on pärjatud vee puhtuse eest ka sinilipuga. Kõige uuem ujula-kompleks on Ponta Gorda. Ujula sissepääsupilet maksab u 3-6 eurot, lamamistool või päikesevari u 1-2 eurot. Praia Formosa laavakivirand asub Funchali lääneosas.
Calheta Beach
Saare ainus pisike liivarand asub Calheta külas saare lõunarannikul u 30 km Funchalist. Rannaliiv on toodud Marokost. Lamamistool koos päikesevarjuga maksab u 1,5 eur, dušiga riietuskabiini kasutamine u 1 eur. Selles piirkonnas on ka kiviklibused rannad Jardim do Mar ja Paul do Mar, kus on head võimalused surfamiseks.
Seixal on ilus linnake saare põhjaosas ning seal on väike tumeda liivaga rand Praia da Laje. Rannas on 2 looduslikku mereveebasseini. Lähedusse jääb ka Jamaica tumeda liivaga rand.
Machico linnakeses on väike liiva-kiviklibune rannasopp. Sinna saab Funchalist bussidega nr 53, 113 ja 156. Rannal asub ka sukeldumiskeskus, restorane ja kohvikuid.
São Vicente ja Ponta Delgada on üsna populaarsed saare põhjaosa rannad, sest seal on head veespordi harrastamise võimalused.
Restoranid ja meelelahutus
Funchalis leidub lai valik restorane alates Portugali ja rahvusvahelisest köögist kuni pitseeriate ja kiirsöögikohtadeni. Kindlasti tasuvad proovimist maitsvad kalaroad.
Soositud õhtuseks kogunemiskohaks on arvukad tänavakohvikud vanalinnas Katedraali lähistel. Õhtu jätkub pubides ja baarides ning diskoteegid täituvad pidutsejatega alles pärast keskööd. Populaarsed õhtuveemiskohad on hotell Savoy lähistel ning sadamas asuvad baarid ja diskod. Fadot võib kuulata vanalinnas, nt. väikeses kohvikus Marcelino ja restoranis Arsenio.
Sisseostud
Madeira tüüpilisteks suveniirideks on kudumid, käsitööna valminud tikandid, vitspunutised, madeira vein, kaunid lõikelilled ja eksootilised puuviljad.
Parimad ostukohad.
Parimaid sisseoste saab teha Funchali suuremates ostuskeskustes nt Madeira Shopping, Dolce Vita ja Madeira Forum. Keskuses on ka palju väikseid kauplusi.
Funchalis ja selle lähiümbruses on tihe bussivõrgustik. Linnas on taksoga liiklemine küllalt soodne. Teleferico-panoraamliftiga saab sõita Monte mäele.
Buss. Madeiral on mugav ja tihe bussiliiklus nii linnasiseselt kui ka maapiirkondades. Enamik busse peatuvad peatänaval. Pileti saab osta bussijuhilt.
Takso. Saab tellida nii hotelli kui ka taksopeatusesse. Linnast välja sõites taksomeetrit ei kasutata.
Laev. Madeiralt on laevaühendus u 47 km kaugusel asuvale Porto Santo saarele. Laev peatub Lobo Marinhos.
Funchali aiad
Funchali suurimaks vaatamisväärsuseks on kahtlemata pargid, eraaiad ning botaanikaaiad. Loodussõbrad kogu maailmast tulevad Madeirale spetsiaalselt selleks, et vaadata Quinta do Palheiro Ferreirot, mida peetakse siinsetest lossiaedadest kõige ilusamaks. Silmarõõmu pakuvad ka Jardim Botanico ehk Botaanikaaed ja Jardim Tropical ehk Monte aed, kus on taimi maailma erinevatest piirkondadest, mitmed orhideeaiad jpm.
Santana teemapark
Santana (Santa Ana) on küla Madeira põhjaosas, mille Vabaõhumuuseumis jalutades saab hea ülevaate Madeira ajaloost, traditsioonidest ja kultuurist. Santana on tuntud eelkõige traditsiooniliste kolmnurksete õlgkatustega Madeira majakeste poolest, kus elasid peamiselt põllumehed. Teemaparki saab bussiga, mis sõidab marsruudil Funchal-Santana-Funchal iga päev alates kl 8.00.
Porto Santo
Porto Santo on Madeira arhipelaagi suuruselt teine saar, mis asub u. 40 km kaugusel Madeirast. Porto Santo kõrgeim tipp on Pico Baixo ( 516 m), millelt avaneb imeline vaade 9 km pikkusele kollase liivaga rannajoonele. Saarel on võimalik tutvuda ka pisikese pealinna Vila Baleiraga. Saarele pääseb laevaga, mis väljub Funchali sadamast iga päev kl 8.00 ning Porto santolt tagasi kell 18.00. Sõit kestab u 2,5 tundi.
São Vicente
Saare põhjarannikul paiknevas võluvas Sao Vicente külas on 700 m pikkused laavatunnelid, mis tekkisid palju aastaid tagasi viimase vulkaanipurske tagajärjel. Vulkanoloogiakeskuses näidatakse 3D filmi Madeira saare sünniloost.
Porto Moniz
Saare loodenurgas asuvast Porto Monizist leiame omapärased looduslikud mereveebasseinid, mis on moodustunud laavast miljoneid aastaid tagasi. Nende kõrvale on ehitatud supelkeskus, kus saab ujuda.