Lara
Lara, Türgi
Puhkus kuuma päikese all
Antalya kesklinnast 20 km kaugusel asuv Lara on kiiresti arenev ja kasvav kuurort. Seda linna kutsutakse ka Türgi uueks Antalyaks. Lara suured ja ainulaadse ehitusstiiliga hotellikompleksid meelitavad külastajaid ligi avarate liivarandade, paljude erinevate teenuste ja väga heade meelelahutusprogrammidega nii suurtele kui ka väikestele puhkajatele.
Kuurortlinna eeliseks on, et populaarsed külastuskohad asuvad sellele väga lähedal – Lara naabruses asuvad antiikmälestised, veepargid ja kaubanduskeskused. Lara liivarannast ida poole jalutades jõuate Dudeni jõe suurejoonelise joani. Kuurortlinna ümbritsevad lummavalt kaunid mäemassiivid.
Reisikorraldaja: Novatours
Türgi
Iidsete tsivilisatsioonide häll
Lühitutvustus
Pindala – 783 562 m²
Rahvaarv – 75,6 miljonit (2013)
Pealinn – Ankara
Raha – Türgi liir
Keel – türgi keel
Religioon – 99% Türgi elanikest on moslemid (neist neli viiendikku sunniidid ja üks viiendik šiiidid), ülejäänud on kristlased, judaistid jm.
Noppeid ajaloost
Tänu unikaalsele geograafilisele asendile on Türgi sillaks ida ja lääne vahel. Türgit nimetatakse tsivilisatsiooni hälliks, kuna sel territooriumil on alates 7500. aastast eKr elanud palju erinevaid rahvaid – joonlased, hetiidid, assüürlased, pärslased, makedoonlased, roomlased, türklased ja bütsantslased. Praegune Türgi territoorium kuulus kunagi Rooma impeeriumi koosseisu. Pärast Rooma impeeriumi lagunemist VI sajandil sattus Kreeka juurtega Ida-Rooma riigi ala (praegune Türgi territoorium) kreeklaste mõjutsooni. Kreeklased andsid impeeriumile nimeks Bütsants. Bütsantsi impeeriumi õitseng kestis XV sajandini, mil Bütsantsi vallutasid türgi Osmani väed. Türgi kuulus Osmani impeeriumile üle 600 aasta. Osmani impeerium ulatus Põhja-Aafrikast Ida-Euroopa ja Väike-Aasiani ning langes alles Esimese maailmasõja lõpus. Praegune Türgi demokraatlik vabariik sündis 1923. aastal. See ida ja lääne traditsioonide segune riik on trendikas ning liberaalne islamimaa.
Rahvusköök
Lambatoidud – shish kebab, doner kebab
Kalatoidud – barbunya (punane kefaal), kilic baligi (mõõkkala)
Dolma – viinamarjalehtedesse keeratud pähklid, hakkliha ja rosinad
Kamiyarik – hakklihaga täidetud baklžaanid
Gozleme – feta juustuga või köögiviljadega täidetud pannkoogid
Ayran – jogurtijook
Majutusinfo
Türgi hotelle klassifitseeritakse tärnide alusel, lisaks on riigis eraldi kasutusel HV (Holiday Village) hotellide kategoriseerimise süsteem, mille alusel hinnatakse suure territooriumiga puhkekomplekse. Kuurortide (Alanya, Kemeri, Marmarise, Bodrumi) keskel asuvate hotellide territoorium on üldjuhul väike (üksnes selles ulatuses, kui palju võtavad enda alla bassein ja üldkasutatavad alad). Kuna kuurortide keskel asuvate hotellide ümbruses on rohkelt kauplusi, baare, restorane ja ööklubisid, võib kisa-kära siin hiliste öötundideni kesta. Kõrgema kategooria ja suurema territooriumiga hotellikompleksid asuvad tavaliselt kuurortlinnadest ja nende keskustest eemal.
Hea teada!
Kauplused. Kauplused on avatud 09:00–20:00, lõunapausi poodides ei ole. Pisikesed poed on avatud kauem. Suured kaubanduskeskused on üldjuhul avatud kuni 22:00. Pangakontorite tööaeg on 08:30–12:00 ja 13:30–17:00 (nädalavahetustel suletud).
Jootraha. Jootraha arvestatakse harilikult arve summa hulka (10%). Kui jootraha arvel näidatud ei ole, jäetakse ettekandjatele või hotelliteenindajatele kombe kohaselt 10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist).
Transport. Türgi transpordisüsteem on väga hästi välja arendatud. Bussisõit ei ole kallis, ent ajakulu võib bussiga liigeldes suurem olla, kui taksoga sõites. Takso kilomeetrihinnaks on ligikaudu 1 EUR. Marsruuttakso (dolmuš) on odavaim ja mugavaim transpordivahend. Dolmuši piletihind kuurorti sees on ~ 2 TRY.
Keelud. Türki on keelatud kaasa võtta rohkem kui 2 liitrit alkohoolseid jooke ning 600 sigaretti. Antiikesemete väljavedu on rangelt keelatud. Uute vaipade ja mineraalide välja viimiseks on vajalikud lisaprotseduurid. Rangelt on keelatud sõjaliste ja muude riikliku tähtsusega objektide pildistamine ja filmimine. Kuna ramadani ajal ei tarbita alkoholi, võib riigipoodides sel perioodil alkoholi müük olla piiratud.
Kingitused. Käsitööna valmistatud keraamilised plaadid, tassid, kausid. Türgi keraamika on kuulus juba alates XVI sajandist.
Tunneta Türgit
Kui soovid teada, mis tunne oli antiikajal saunas kümmelda, tuleb kindlasti külastada Türgi sauna. Kui saunamõnud nauditud, ei tasu kiirustada lahkumisega – kombeks on peale sauna lõõgastuda tassi kuuma õunatee või musta Türgi teega. Ekstreemsuste armastajad peaksid Türgis ära proovima parvematka mägijõel (rafting). Naise majapidamisoskustest said mehed sageli aimu selle järgi, kuidas naine kohvi valmistas. Tänapäeval hoitakse Türgi kohvikutes endiselt elus mitmesaja aasta vanuseid kohvikeetmise traditsioone ning kohalikud püüavad alati oma kaasasündinud oskusi demonstreerida. Tunnetad ajaloo hõngu külastades Pamukkalet, Ephesust, Side vanalinna, Rohelist kanjonit, iidset Aspendose amfiteatrit, Kursunlu parki, Kappadookiat ning Istanbuli.
Valik ekskursioone ja tegevusi:
- Demre, Myra, Kekova
- Pamukkale, Hierapolis
- Türgi saun (Hamam)
- Rafting ehk kärestikusõit
- Jahisõit
- Kapadookia
- Meisi saar
- Lend langevarjuga